AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

ABD borsası baskı altında kalıyor!

12 Ekim 2021

Amerikan borsası yine kırmızıda. Pazartesi günkü işlem seansı sonucunda S&P500 endeksi %0,86 düşerek 4346 puandan işlem gördü. Salı günü Asya seansında satışlar devam ediyor.

Yatırımcıların odak noktası, işgücü piyasasının durumuna ilişkin zayıf verilerin yayınlanmasının ardından ABD para politikasına ilişkin beklentiler olmaya devam ediyor. Analistler tarım dışı istihdam raporu için büyük umutlar besliyorlardı. Ağustos’ta 366 bin’lik bir artışın ardından Eylül’de 500 bin’lik bir artış bekleniyordu. Ancak gerçek veriler uzmanları hayal kırıklığına uğrattı. ABD ekonomisi geçen ay sadece 194.000 yeni iş yarattı. Bu verilere rağmen, birçok uzman, Fed’in teşvikleri yakında aşamalı olarak kaldırma planlarını engellemek için yeterince zayıf olmadıklarına inanıyor. Buna ek olarak, artan ücretler ve düşen işsizlik, güçlü işgücü talebine işaret ediyor ve bu da enflasyonun hızlanmasına neden olabilir. Tedarik zinciri kesintileri, işgücü kıtlığı ve hızla yükselen enerji fiyatları nedeniyle ABD’deki enflasyonun beklenenden daha dayanıklı olduğunu belirtmekte fayda var.

ABD’de ekonomik canlandırmada azalma beklentilerine ek olarak, koronavirüs pandemisi sonrası Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın yavaşlaması da endeksler üzerinde baskı oluşturuyor. Hafta sonu boyunca Goldman Sachs, pandeminin etkilerini öne sürerek 2021’in 4. çeyreği için ABD GSYİH büyümesi tahminlerini düşürdü.

Bu hafta, şirketlerin yükselen fiyatları nasıl idare ettiğine ışık tutabilecek üçüncü çeyrek kazanç sezonunu başlatıyor. Piyasa katılımcıları, yüksek enflasyonun şirketler sektörü üzerindeki etkisine dair işaretler arayacaklar. Sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyorsa, S&P500 desteği 4.250 seviyesinde test edebilir.

S&P500 SellLimit 4370 TP 4250 SL 4400

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.