AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

ABD enflasyon verileri sonrasında dolar fiyatlarında son durum

11 Kasım 2021

Çarşamba günkü işlem seansı dolar alıcıları için başarılı geçti. Amerikan para birimi endeksi 95.00 seviyesinde toparlanarak Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar, ABD’deki enflasyon verileriyle desteklendi.

Ekim ayında, dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici fiyat endeksi %6.2 artarak Kasım 1990’dan bu yana rekor kırdı. Eylül ayına göre fiyat artış hızı %0.8 oranında hızlanırken, enerji ve gıda fiyatlarını hesaba katmayan çekirdek enflasyon oranı %4.6’ya yükselerek 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Küresel ekonomi hammadde kıtlığı ve arz kesintileriyle karşı karşıya kalırken, ABD enflasyonu, Federal Rezerv’in benzeri görülmemiş düzeyde parasal teşvikler nedeniyle eşi görülmemiş bir hızda yükselmeye devam ediyor. Salgın, Amerikalıları hükümet çekleri ve borsanın büyümesiyle zenginleştirdi. Ancak COVID-19’dan kurtulan ekonomi talebe ayak uyduramıyor: fabrikaların kapanması lojistik kaos yarattı, nakliye fiyatları ise 4-5 kat arttı. Aynı zamanda, insanların işe gitmek için acelesi yok, bu da işletmeleri ücretleri artırmaya zorluyor. ABD’deki işgücü maliyetleri 1980’lerden beri görülmemiş bir oranda artıyor. Fed’in geçen hafta enflasyondaki mevcut artışın kısa vadeli olması gerektiği görüşünü tekrar etmesine rağmen, birçok yatırımcı beklenenden daha yüksek enflasyonun düzenleyiciyi faiz oranlarını yükseltmeye zorlayabileceğini düşünüyordu.

Çin’den gelen haberler de dolara ek destek sağladı. Çinli geliştirici China Evergrande Group, tahvil yatırımcılarınaa bir kez daha faiz ödemedi, ardından Deutsche Markt Screening Agentur GmbH yatırımcısı iflas işlemleri için hazırlıklara başladı. Mahkeme dava açarsa Evergrande resmen iflas edecek. Daha önce, Reuters, Çarşamba günü sona eren 2022, 2023 ve 2024 tahvillerinde 148 milyon dolardan fazla faiz ödemesi için 30 günlük ödemesiz dönem olarak Evergrande’nin temerrüt eşiğinde olduğunu bildirdi. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, doların güçlenmesi devam edebilir.

DXY BuyLimit 94.50 TP 96.00 SL 94.00


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.