AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın 1850 Doları Hedefliyor!

13 Ocak 2022

Çarşamba günkü işlem seansı sırasında altın fiyatları haftalık en yüksek seviyelerini yenileyerek ons başına 1827 dolardan işlemi tamamladı. ABD Hazine bonolarının getirisindeki yerel düşüşün dolar üzerinde baskı oluşturması fiyatları destekledi.

Önceki gün yatırımcıların odak noktası ABD enflasyon raporuydu. Çalışma Bakanlığı’ndan yayınlanan verilere göre, Amerikalıların mal ve hizmetler için ne kadar ödediğini ölçen tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Aralık ayında bir önceki aya göre %0.5 ve geçen yılın aynı dönemine göre %7 arttı. Böylece geçen ay ABD’de enflasyon 1982’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistler, TÜFE’nin Aralık ayında %0.4 artmasını bekliyorlardı. Yayınlanan veriler, enflasyonun Fed’in %2 hedefinin oldukça üzerinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ABD’deki enflasyonist baskıların seviyesinin henüz zirveye ulaşmadığına ve büyümenin önümüzdeki aylarda da devam edeceğine inandıran her türlü neden var. Tüketici fiyatlarını yükseltmenin ana katalizörlerinin, artan talebin yanı sıra tedarik zincirlerinde süregelen sorunlar olmaya devam ettiğini hatırlayın.

TÜFE endeksinin açıklanmasının ardından piyasa katılımcıları doları aktif olarak satmaya başladılar, bunun sonucunda Amerikan döviz endeksi yaklaşık %0.5 değer kaybetti ve altın fiyatlarına destek veren 95.00 puana geriledi. 10 yıllık Hazine faizi %1.73’e ulaşırken, Salı günü %1.76 civarında seyretti. Düşük Hazine getirileri, altını yatırımcılar için daha çekici hale getirdi. Altın üzerinde benzer bir etki, genellikle değeri ABD para biriminde olan değerli metallere sahip olmanın fırsat maliyetindeki düşüşle bağlantılı olan dolarda bir düşüşe yol açtı. Doların bugün baskı altında kaldığı göz önüne alındığında, XAU/USD fiyatlarının yükseliş dinamiklerini koruma ve 1840-1850 dolara toparlanma şansı yüksek.

XAU/USD BuyLimit 1820 TP 1850 SL 1810

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.