AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın ABD enflasyon raporuna nasıl tepki verecek?

10 Kasım 2021

Altın fiyatları, alıcıların ons başına 1830 doların üzerinde bir düzeltme elde etmeye çalıştığı Eylül ayının başından bu yana en yüksek seviyelerini ulaştıktan sonra, çarşamba günü Asya seansı sırasında düştü.

Yerel düşüşe rağmen, altın hala yukseliş potansiyelini koruyor. Pazartesi günü, Fed’nin birkaç temsilcisi, yumuşak para politikasının devamı lehinde konuştu. Daha önce, Fed Başkanı Jerome Powell ve Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, faiz artırımlarının 2022 veya 2023’ün sonundan önce başlamasının olası olmadığını söyledi.

XAU/USD alıcıları tarafında da İngiltere’de siyasi gerilimlerde artış var. İngiltere’nin AB’den çıkışının ardından Kuzey İrlanda’daki ticareti düzenlemeye yönelik bir anlaşmayı askıya alma tehdidinde bulunan İngiltere’nin eylemi, anlaşmasız bir Brexit durumunda ortaya çıkacak kaotik duruma etkili bir şekilde yol açabilir. İngiltere, daha önce imzalanan anlaşmadan memnuniyetsizliğini ifade ederek, Kuzey İrlanda Protokolü’nün 16. Maddesini önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte uygulayabilir ve Avrupa Birliği buna Büyük Britanya ile ticaret anlaşmasını tamamen reddederek tepki verebilir.

Piyasa katılımcıları, altına desteğin, daha yüksek enflasyon, ABD Hazine tahvillerinin düşük getirileri ve zayıflayan bir dolarla ilgili artan korkuları sağlamaya devam edeceğine inanıyor. Dün açıklanan verilere göre ABD’de Ekim ayı üretici fiyat endeksi %0.6 arttı. Bu tür veriler, birkaç on yılda zirveye ulaşan enflasyondaki yavaşlamanın yakın gelecekte pek olası olmadığına işaret ediyor.

Bugün trader’ların odak noktası ABD’deki enflasyon verileri olacak. Ekim ayında tüketici fiyatlarının aylık bazda %0.5 artabileceği, yıllık enflasyonun ise %5.3 civarında sabitleneceği varsayılmaktadır. Teknik olarak altın Temmuz ayından bu yana dört kez test edilen 1.830 dolar ile 1.835 dolar arasındaki direnci kırmaya çalışıyor. Bugün boğaların daha başarılı olması ve enflasyon verilerinin XAU/USD 1850 dolara doğru hareketi hedeflemesi için yeterli olması oldukça olası.

XAU/USD BuyLimit 1820 TP 1850 SL 1805


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.