AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın neden düşüyor?

15 Aralık 2021

XAU/USD, Perşembe günü Asya seansında aşağı yönlü dinamiklerine devam ediyor. Altın üzerindeki baskı, Fed’in “sert” ifadesinden destek alan doların yerel toparlanması tarafından uygulanıyor. Salı günü ABD Senatosu’nun bankacılık komitesi önünde konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, Aralık toplantısının ardından niceliksel genişleme programının hızlandırılmış bir şekilde kısaltılmasına izin vererek piyasa katılımcılarını şaşırttı. Özellikle, Powell, koronavirüs pandemisine yanıt olarak 2020’de başlatılan varlık geri alım programının, daha uzun bir süre boyunca devam eden yüksek enflasyon tehdidi nedeniyle planlanandan birkaç ay önce tamamlanabileceğini açıkça belirtti. Para politikasına ilişkin bir sonraki Fed toplantısı 14-15 Aralık’ta yapılacak.

Ek olarak Amerikan Hazinelerinin getirisinin büyümesini destekleyen Amerikan işgücü piyasasının durumuna ilişkin istatistikler altın fiyatlarındaki düşüşünü hızladı. Automatic Data Processing Inc.’e göre (ADP), ABD’de Kasım ayında özel sektörde iş sayısı 534 bin arttı. Dow Jones tarafından araştırılan ekonomistler, 506.000’lik bir artış öngördü. Ekim ayında özel sektördeki iş sayısı 571 bin arttı. Aynı zamanda, ABD imalat PMI Ekim’deki 60.8’e kıyasla Kasım’da 61.1’e ulaştı. Veriler, Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin tahminleriyle eşleşti.

Altının diğer dinamikleri, yatırımcıların Cuma günü yayınlanacak tarım dışı istihdam verilerinin tepkisine bağlı olacak. Resmi açıklamanın da yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmayacağına ve yeni Omicron türünün küresel ekonomisi üzerindeki mevcut olumsuz etki riskleri karşısında bile doların daha fazla toparlanmasını destekleyeceğine inanmak için her türlü neden var. Piyasa katılımcılarının beklentileri gerçekleşirse altın 1750 dolara düşme olasılığı ile volatil bir hafta sonu ile karşı karşıya kalacak.

XAU/USD SellLimit 1783 TP 1750 SL 1795


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.