AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın satmak için geç değil

15 Aralık 2021

Altın, Salı günü Asya seansı sırasında büyüyerek 1770$’lık yerel minimumdan geri çekildiği geçen haftanın sonundaki toparlanma ivmesini geliştiriyor. Kısa vadeli girişimin alıcılardan yana olmasına rağmen, trader’ların yeni pozisyonlar açmak için acele etmemesi ve Amerikan düzenleyicisinin toplanacak olan Çarşamba günkü toplantının sonuçlarını beklemesi nedeniyle altın durgun dinamikler gösteriyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü yayımladığı verilere göre, Amerikalıların mal ve hizmetler için ne kadar ödediğini ölçen TÜFE, Kasım ayında geçen yıla göre %6.8 artarak 40 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi oldu. Enflasyondaki devam eden artış, güçlü talep, yüksek enerji fiyatları ve pandemi ile ilişkili kalıcı tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanmaya devam ediyor. Bu verilere bakılırsa, ABD Federal Rezervinin pratikte başka seçeneği yok: düzenleyicinin niceliksel genişleme programını (QE) daha hızlı kesmesi gerekmeyecek, aynı zamanda kilit faiz oranını tahmin edilenden daha erken yükseltmesi gerekecek. Piyasa katılımcıları, tahvil geri alım programından çıkış oranının ayda 30 milyar dolara yükseltilebileceğine inanıyor. Beklentiler karşılanırsa, ABD tahvil getirilerindeki yükselişi destekleyecek ve değerli metaller piyasası üzerindeki baskıyı artıracak bir yükseliş rallisi neredeyse kaçınılmaz olacaktır.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) göre, geçen hafta altında toplam “uzun” pozisyon sayısı 225.9 binden 217.2 bine düştü. Bu tür dinamikler, yatırımcıların Amerikan para politikasındaki bir değişikliğe ciddi şekilde güvendiklerini ve sermayelerini değerli metale yönlendirmek için acele etmediklerini açıkça gösteriyor.

Altın fiyatları üzerindeki baskı, aynı zamanda, dolar, yen ve frangı pozisyonlarını güçlendirmek için ek koşullar yaratan, dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik durum tarafından da uygulanmaktadır. Pazartesi günü, İngiltere ilk Omicron ölümünün kayıtlara geçtiğini bildirdi. Aynı zamanda Çin, anakaradaki yeni corona türüyle ilk enfeksiyon vakasını tespit etti. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, XAU/USD paritesindeki düşüş devam edebilir.

XAU/USD SellLimit 1790 TP 1760 SL 1800

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.