AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Amerikan Endeksleri, Omicron Endişelerinin Artmasıyla Düştü

21 Aralık 2021

Yeni omikron türünün piyasa duyarlılığı üzerindeki etkisi nedeniyle finansal piyasalarda karamsarlık hakim olmaya devam ediyor. Epidemiyolojik arka plan son günlerde önemli ölçüde kötüleşti, bunun nedeni dünyadaki enfeksiyon yayılma oranının yüksek olmasıdır. Avrupa’da, omikron türünün yayılmasını durdurmak için yeni kısıtlamalar getirilirken, sağlık bakanlıklarındaki yetkililer, yeni türün önümüzdeki haftalarda hastanelerde gergin bir durum yaratabileceğini tahmin ediyor. ABD Sağlık Başdanışmanı Anthony Fauci Pazar günü yaptığı açıklamada, bu kış rekor sayıda COVID-19 vakası beklediğini ve halkı aşılamaya ve aşı dozunu artırmaya çağırdı. Omicron varyantı 90 ülkede bulundu, vakalarının sayısı ise her gün ikiye katlanıyor. Bu arka plana karşı, piyasa katılımcıları risk almamayı tercih ederek yatırım akışlarını savunma amaçlı varlıklara yönlendirir.

Amerikan borsası ciddi kayıpları yaşadı. S&P500 endeksi açılıştan itibaren aktif bir düşüşe geçti ve 4612 puandan 4519’a geriledi. Omicron türünün ABD’de yayılması sırasında ABD’nin ekonomik büyümesine ilişkin beklentilere ek olarak, S&P500 endeksin altındaydı. Senatör Manchin’in Pazar günü yaptığı açıklamanın, Biden’ın yaklaşık 2 trilyon dolar harcamaya ilişkin tasarısını desteklemeyeceği yönündeki baskısı, potansiyel olarak buna bir son verebilir. Senatör Joe Manchin, Joe Biden yönetiminin altyapı harcamalarını artırma planını desteklemeyi reddetmesinin ardından Goldman Sachs’taki ekonomistler ABD ekonomisi için 2022 büyüme tahminlerini düşürdü. Şu anda banka, ABD GSYİH’sının 2022’nin 1. çeyreğinde büyümesini önceki tahmindeki %3 yerine %2 olarak tahmin ediyor. 2. çeyrekte GSYİH büyümesi önceki %3.5’e karşı %3 seviyesinde tahmin edilirken, 3. çeyrek için tahmin %3’ten %2.75’e düşürüldü.

ABD’de para politikasının sıkılaştırılması da S&P500 endeksindeki düşüşte bir faktör olmaya devam edecek. Geçen hafta Fed’in niceliksel genişleme programını daha erken tamamladığını duyurduğunu ve ayrıca 2022’de kilit faiz oranında üç artış olasılığının sinyallerini verdiğini hatırlatalım. Yukarıdakiler göz önüne bulundurarak, S&P500 satışları devam edebilir.

S&P500 SellLimit 4640 TP 4550 SL 4670

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.