AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

AUD/USD Fiyatları İçin 2021 Sonu Tahmini

24 Aralık 2021

Avustralya para birimi Cuma günkü Asya seansı sırasında ABD doları karşısında düşerek 0.7232’den işlem görüyor. Bir gün önce parite 22 Kasım’dan bu yana 0.7250 seviyesindeki maksimum seviyeyi yeniledi, ancak alıcılar yukarıda tutunamadı. Bugün, düşük likit Noel piyasasında, girişim yine pariteyi 0.72’nin altına çekmeye çalışabilecek satıcılara geçti.

Avustralya doları üzerindeki baskı, Avustralya’daki zor COVID-19 durumunun ortasında arttı. Daha önce, Başbakan Scott Morrison ülkede yeni karantinaların imkansız olduğunu açıklamıştı, ancak bugün yerel devlet yetkilileri karantina önlemlerini kısmen sıkılaştırmaya devam etti. Özellikle kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiş, restoran, bar ve gece kulüplerinde ziyaretçi sayısı sınırlandırılmıştır. Genel olarak, koronavirüs vakalarının sayısı hâlâ azdır, ancak genel insidans artmaktadır, bu da tıbbi kurumlar da dahil olmak üzere personel sıkıntısına neden olabilir.

Avustralya’da kötüleşen epidemiyolojik duruma ek olarak, doların güçlenmesi, güçlü makroekonomik verilerin desteğini almaya devam eden AUD/USD paritesinin düşüşünde bir faktör olmaya devam ediyor. Dün Ticaret Bakanlığın yayınladığı raporu, ABD’nin Kasım ayı tüketici harcamalarının bir önceki aya göre %0.6 arttığını gösterdi. Kasım ayında gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yıllıklandırılmış bazda %4.7 arttı. İşten çıkarmaların göstergesi olan işsizlik maaşı başvuru sayısı 18 Aralık tarihinde sona eren haftada bir önceki haftaya göre değişmeyerek 205 bin oldu. Tüketici duyarlılığı verileri de hayal kırıklığına uğratmadı. Koronavirüs enfeksiyonlarındaki artışa ve yüksek vaka oranlarına rağmen, Michigan Üniversitesi’nin Aralık ayında nihai tüketici güven endeksi 70.6 ile 70.4 olan tahminin ve Kasım ayı değeri olan 67.4’ün üzerinde gerçekleşti. Bu arka plana karşı, 10 yıllık ABD devlet tahvillerinin getirisi geçen hafta %1.40’a kıyasla %1.46’ya yükseldi. ABD’den gelen güçlü istatistikler, Fed’in yüksek enflasyona karşı mücadelesini güçlendirmesi ve para politikasını daha agresif bir şekilde sıkılaştırmaya başlaması için ek bir argüman olabilir. Bu gibi durumlarda, riskli varlıklar baskı altında kalacak ve bunun sonucunda AUD/USD çifti yeniden 0.71’e gerilemeyi hedefleyecek.

AUD/USD SellStop 0.7220 TP 0.71 SL 0.7260

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.