AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

AUD/USD: Paritedeki Yükselişinin İki Nedeni!

20 Ocak 2022

Avustralya doları, Perşembe günkü işlem seansı sırasında, önceki günün toparlanma ivmesine dayanarak Amerikan doları karşısında aktif olarak yükseliyor ve 0.7250 direncini test ediyor.

Avustralya doları, ulusal işgücü piyasasına ilişkin güçlü verilerin yanı sıra Çin para otoritelerinin ekonomi politikasını gevşetme kararıyla destekleniyor. Özellikle Çin, şirketlere ve hanehalklarına verilen kredilerin faiz oranlarını ve iki yıl içinde ilk kez gerçekleşen hedef ipotek oranını düşürdü. Çin’in Avustralya’nın en büyük ihracat pazarı olduğunu hatırlayın, bu nedenle Çin’deki ekonomik koşullarda net bir iyileşme, yatırımcılar tarafından hem Avustralya ekonomisi hem de Avustralya doları için olumlu bir faktör olarak görülüyor.

Bugün yayınlanan Avustralya işgücü piyasası verileri, istihdam sayısında 66,8 bin artış ve işsizlik oranında %4.2’ye düşüş göstererek piyasa beklentilerini önemli ölçüde aştı ki bu 2008 ortasından bu yana en düşük seviyedir. Avustralya Merkez Bankası (RBA) işsizlik oranın %4.75’lik tahmininde bulundu ve yıl sonunda %4.2’ye düşmesini beklemiyordu. İşgücü piyasasına ilişkin güçlü bir raporun Avustralya’da kilit faiz oranını yükseltme lehine başka bir argüman olabileceğini belirtmekte fayda var. Avustralya Merkez Bankası’nın 1 Şubat’taki para politikası toplantısında haftalık 4 milyar dolarlık niceliksel genişleme programını sonlandırması bekleniyor. Buna ek olarak, piyasa katılımcıları, RBA’nın politikayı sıkılaştırmak ve Mayıs ayında ilk %0.1’lik faiz artırımı için %70’lik bir şans vermek için daha fazla adım atmaya hazır. Tahminlere göre, RBA 2022’de muhtemelen hiç artış olmayacağı konusunda uzun süredir ısrar etse de, kilit oran yıl sonunda %1’e ve 2023’ün ortasına kadar %1.5’e ulaşacak. Beklentiler gerçekleşirse ve RBA politikayı ayarlamaya başlarsa, Avustralya doları 0.74-0.75’e kadar dinamik bir büyüme gösterebilir.

AUD/USD çifti için ek destek, doların önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısına kadar devam edebilecek yerel zayıflığı tarafından da sağlanıyor.

AUD/USD BuyLimit 0.7220 TP 0.74 SL 0.7160

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.