AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Avustralya Merkez Bankası toplantısı AUD/USD paritesini nasıl etkiledi

05 Kasım 2021

Avustralya doları, Salı günkü Asya seansı sırasında ABD doları karşısında daha düşerek 0.7473’ten işlem görüyor. AUD/USD paritesi, geçen hafta ulaştığı en yüksek seviyesi olan 0.7550’den düzeltmeye devam ediyor.

Avustralya Merkez Bankası’nın toplantı sonuçlarının açıklanmasının ardından bu sabah AUD üzerindeki baskı arttı. Beklendiği gibi, RBA, 2020’nin sonundan bu yana olduğu yerde, kilit oranını tüm zamanların en düşük seviyesi olan %0.10’da tuttu. Merkez bankası ayrıca, en az Şubat ortasına kadar haftada 4 milyar dolarlık devlet tahvili almaya devam edeceğini onayladı. RBA’nın kararı, düzenleyicinin ulusal niceliksel genişleme programının hacmini, Kanada Merkez Bankası’nın geçen haftaki enflasyondaki istikrarlı yükselişin kışkırttığı eylemlerine benzer şekilde azaltacağını bekleyen piyasa katılımcılarını hayal kırıklığına uğrattı.

QE programında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen, Avustralyalı düzenleyici yine de yatırımcıları yakın bir para politikası sıkılaştırması için sinyalsiz bırakmadı. Özellikle, banka yönetimi, faiz artırımı için temel koşulların (istihdam ve %2-3’lük istikrarlı enflasyon) beklenenden daha erken ortaya çıkabileceğini açıkladı. Daha önce, merkez bankası 2024’e kadar oranları artırmayacağını söyledi. Ancak enflasyondaki devam eden artış Avustralya Merkez Bankası’nı daha güçlü politika sıkılaştırması yapmaya itiyor ve böylece 10 yıl içinde kilit faiz oranındaki ilk artışı getiriyor. Avustralya’nın TÜFE, merkez bankasının hedefinin üst sınırına uygun olarak geçen hafta açıklanan yıl için %3’e ulaştı. Düzenleyicinin para politikası kararlarını alırken dayandığı çekirdek tüketici fiyat enflasyonu yıllık bazda %2.1 olarak gerçekleşti.

AUD/USD çifti için ek destek, ABD imalat sektöründeki ticari faaliyet verilerinin arka planına karşı ABD dolarının yerel zayıflığı tarafından sağlanabilir; bu veri, Ekim ayında bir önceki aydaki 60.7’den 58.4’e düştü. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) tarafından hesaplanan benzer bir gösterge, Eylül ayındaki 61,1 puandan Ekim ayında 60.8 puana geriledi. Bununla birlikte, AUD/USD paritesi 0.75’in üzerinde yukarı yönlü potansiyelini koruyor.

AUD/USD BuyStop 0.75 TP 0.77 SL 0.7450

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.