AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Avustralya Merkez Bankası toplantısının sonuçları AUD/USD fiyatını destekledi

15 Aralık 2021

Avustralya doları, geçtiğimiz hafta AUD/USD çiftinin 0.70 desteğini test etmesiyle güncellenen birkaç yılın en düşük seviyelerinden toparlanarak, ABD doları karşısında aktif biçimde yükseliyor. Son iki gün içinde Avustralya doları, Salı günü Asya seansı sırasında fiyatlanmaya devam ettiği 0.71’e düzelterek 100 puan güçlendi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Philip Lowe, düzenleyicinin para politikasının gidişatını değiştirmeme ve faiz oranını aynı %0.1 seviyesinde tutma kararı AUD/USD büyümesini destekledi. Lowe, konuşmasında, ekonominin delta salgınından istikrarlı bir şekilde toparlanma gösterdiğini ve ana pozitifin ücretlerin giderek arttığı işgücü piyasasından geldiğini kaydetti. Çekirdek enflasyon, beklentilerle tamamen uyumlu olarak %2.1’de kalır ve yüksek benzin fiyatları ve tedarik zincirlerindeki aksaklıkları yansıtan manşet enflasyon %3’ü ancak geçer.

Avustralyalı düzenleyicinin yeni omikron türüyle ilgili dile getirdiği endişelere rağmen, finans piyasaları, küresel ekonomideki enflasyonist baskıların Avustralya’ya sıçramasını umarak, fiyatlarında 2022 ve 2023’teki oran artışlarını dikkate alıyor. Bir sonraki RBA toplantısının Şubat ayında yapılması planlanıyor. Bankanın, RBA’nın şu anda haftada 4 milyar dolar değerinde tahvil satın aldığı niceliksel genişleme programının hacmini azaltmaya karar vermesi bekleniyor. Bazı ekonomistlere göre, merkez bankası hızlı bir ekonomik toparlanma ve kalıcı enflasyonist baskılar arasında niceliksel genişlemeyi tamamen terk edebilir ve bu da ilk faiz artırımının zamanlamasını daha da hızlandıracaktır.

AUD için daha fazla destek, Güney Afrika’da omikron varyantıyla hastaneye kaldırılan kişilere önceki Covid-19 dalgalarına göre daha hafif hastalık teşhisi konulduğuna dair raporların ortasında piyasa duyarlılığındaki genel bir iyileşme ile sağlanıyor. Bu aynı zamanda CNN’e omicron türünün “hastalığın özellikle şiddetli bir seyrine yol açmadığını” söyleyen ABD baş tıbbi danışmanı Anthony Fauci tarafından da doğrulandı. Piyasa katılımcıları, AUD/USD paritesi 0.71’in üzerinde kalabilirse, girişimin nihayet alıcılara gideceğine ve fiyatın 0.73’e kadar toparlanabileceğine inanıyor.

AUD/USD BuyStop 0.7120 TP 0.73 SL 0.7060

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.