AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent ham petrolü: Düzeltme hareketine dikkat

12 Kasım 2021

Brent ham petrolü Cuma günü işlem seansı sırasında düştü ve petrol fiyatlarının varil başına 85.48 dolardan geri çekildiği Çarşamba günü oluşan aşağı yönlü momentumu geliştirdi. Petroldeki düşüş üst üste üçüncü gün devam ediyor, bu da satıcılar için inisiyatifi sürdürme şansını artırıyor.

Petrol üzerindeki baskı, ABD’deki petrol rezervlerindeki değişikliklerle ilgili verilerle sağlandı. Enerji Bilgi İdaresi’nin Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, ABD ticari stokları hafta boyunca artarken, benzin ve diğer petrol ürünleri stokları tahminden fazla geriledi. Özellikle 30 Ekim – 5 Kasım haftasında petrol rezervleri 1 milyon varil artarak 435.1 milyon varile ulaştı. WSJ tarafından ankete katılan analistler, petrol rezervlerinde 1.3 milyon varil artış bekliyorlardı. NYMEX’te işlem gören petrolün tedarik edildiği Cushing terminalindeki (Oklahoma) petrol rezervleri sadece 34 bin varil azalarak 26.4 milyon varile geriledi. ABD petrol üretimi önceki haftaya göre değişmeyerek günlük 11.5 milyon varil seviyesinde kaldı. Aynı zamanda, analistler 600 bin varil düşüş beklerken benzin stokları 1.6 milyon varil düştü.

Rezervlere ilişkin verilere ek olarak, son 30 yılda ABD’deki maksimum enflasyon artışına yatırımcıların tepkisi haline gelen doların keskin bir şekilde güçlenmesi petrol üzerindeki baskıyı artırdı. Dolar fiyatlarındaki artışın ABD para biriminde ifade edilen emtiaların maliyetini olumsuz etkilediğini, diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için daha pahalı hale getirdiğini hatırlatalım.

OPEC aylık raporunda 2022 petrol talebi büyüme tahminini değiştirmeyerek günlük 4.2 milyon varil seviyesinde bıraktı. Aynı zamanda OPEC, bu yıl petrol talebindeki büyüme tahminini yüksek fiyatların da etkisiyle günde 160 bin varil azaltarak 5.7 milyon varile indirdi. Yukarıdakiler göz önüne alınarak, Brent ham petrolü 80$’lık desteğini test edebilir.

Brent SellStop 81.90 TP 80.00 SL 82.50


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.