AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent Petrol Analizi

30 Aralık 2021

Brent ham petrolü Çarşamba günü varil başına 79 dolara yükselerek işlem seansını pozitif bölgede sonlandırdı. Bu seviyede en son petrol, Kasım ayı sonunda işlem gördü. Fiyatlar, omikron türünün yayılmasıyla ilgili endişelerin hafiflenmesi ve ABD petrol rezervlerinde ABD iç pazarındaki hidrokarbon talebindeki artışı doğrulayan değişikliklerle ilgili verilerle desteklenmeye devam ediyor.

Energy Bilgi İdaresi’nin yayınladığı verilere göre, 18-24 Aralık haftasında ABD petrol rezervleri 3.5 milyon varil düştü. Bir gün önce, Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD depolarındaki petrol rezervlerinde 3.09 milyon varil azalma olduğunu açıkladı. Aynı dönemde benzin stokları 1.45 milyon varil ve distilatlar – 1.7 milyon varil azaldı. Ayrıca bakanlık, benzin talebinde bir önceki haftaya göre günlük 738 bin varil artışla günde 9.7 milyon varile ulaştığını bildirdi. Bu, Temmuz sonundan bu yana en yüksek rakamdır.

Piyasa katılımcıları, omikron’un yayılması ve küresel ekonomi üzerindeki etkisi hakkında gelen verileri takip etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü arifesinde, dünyadaki yeni enfeksiyon sayısında bir önceki haftaya göre haftalık %11 artış olduğunu bildirdi. Bu tür dinamiklere rağmen piyasada panik yok, çünkü hastalığın hafif olduğuna ve önceki türlerde olduğu kadar hastaneye yatışa neden olmadığına dair yeterli kanıt var. Omicron varyantının halk sağlığı sistemleri üzerindeki etkisinin önceden tahmin edilenden çok daha az şiddetli olabileceğine dair beklentiler, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC), koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler için önerilen izolasyon süresini 5 günden 10 güne kadar kısaltmasına izin verdi.

Petrol piyasası için bir sonraki önemli olay, 4 Ocak’ta yapılacak olan OPEC+ ittifakının toplantısı olacak. Kartel ve müttefikleri, günlük 400 bin varil üretim artışı için mevcut plana bağlı kalmaya devam edebilir veya omikron türünün yayılmasını hesaba katarak petrol üretimindeki artışın hacmini ayarlayabilir. Nihai OPEC + kararı, artan oynaklığın yeni bir kaynağı olabilir. O zamana kadar öncelik Brent alımlarında kalacak.

Brent BuyStop 79.30 TP 81.00 SL 78.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.