AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent Petrol: Düzeltme Başladı

21 Ocak 2022

Brent petrolü dün çok yılın en yüksek seviyesi olan 89.50$’a ulaşamadan 87$/varil yakınında kapandıktan sonra Cuma günkü Asya seansı sırasında düşüyor. Girişim hala 85 dolarlık desteği test etmeye çalışabilecek satıcıların tarafında.

Petrol satışları, ABD petrol stoklarındaki değişikliklerle ilgili verilerle hızlandı. Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) Perşembe akşamı yayınladığı verilere göre, ABD petrol stokları geçen hafta 500.000 varil arttı. S&P Global Platts tarafından yapılan ankete katılan analistler, stoklarda ortalama 700.000 varil düşüş öngörmüştü. Amerikan Petrol Enstitüsü Çarşamba günü rezervlerde 1.4 milyon varil artış bildirdi. Stoklardaki artışın, art arda yedi haftalık sürekli düşüşlerini takip ettiğini ve rafineri kullanımındaki düşüşün Kasım ortasından bu yana en düşük seviyeye düştüğü zeminde gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. ÇED raporu ayrıca benzin stoklarının 5.9 milyon varil arttığını duyurdu. S&P Global Platts tarafından ankete katılan analistler, benzin stoklarında 2.4 milyon varil artış bekliyorlardı. ABD’de artan petrol ürünleri stokları, zayıf iç talebin yanı sıra omikron türüyle ilgili endişeler nedeniyle hâlâ sınırlı insan hareketliliğinin göstergesidir.

ABD makamlarının petrol piyasasındaki yükseliş rallisini durdurmaya çalışırken gösterdiği kararlılık da fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bir gün önce ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin ülkedeki perakende benzin fiyatlarını düşürmenin bir yolunu bulacağını açıkladı. Özellikle bunun için stratejik rezervlerin ek satışı yoluyla petrol arzı artırılabilir. Amerikan Otomobil Birliği’ne (AAA) göre, Perşembe günü ABD’de normal benzinin ortalama perakende fiyatı, bir yıl önce 2.39 dolardan galon başına 3.32 dolara yükseldi. Yükselen akaryakıt fiyatları, göreve başladığından beri bir Amerikan başkanı için en düşük onay oranlarına neden olurken, daha fazla fiyat artışını önlemenin Beyaz Saray için en önemli öncelik olacağına inanmak için her türlü neden var. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petroldeki düşüş devam edebilir.

Brent SellLimit 87.00 TP 84.00 SL 88.00

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.