AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar ABD’nin Enflasyon Verilerini Bekliyor

12 Ocak 2022

ABD doları, Salı günkü işlem seansı sırasında, yatırımcıların Fed başkanı Jerome Powell’ın ikinci dönem için düzenleyici başkanı olarak onayını adadığı Kongre’deki konuşmasına tepki olarak düştü. Dolar endeksi (DXY) %0.3 kayıpla Salı günkü seans sonunda ulaştığı 95.61 seviyesinden fiyatlanmaya devam ediyor.

Geçen hafta, Aralık ayındaki Fed toplantı tutanakları finansal piyasalarda oynaklığın artmasına neden oldu. Tutanaklarda, Mart ayında faiz oranlarında yüksek bir artış olasılığının yanı sıra Amerikan düzenleyicisinin liderliğinin pandemi 9 trilyon dolara yükselen varlık dengesini azaltmaya başlama olasılığını tartıştığını belirtildi.

Fed daha önce niceliksel genişleme programında daha hızlı bir kesinti açıkladığı için, Mart ayı faiz artırımı çok gerçekçi bir senaryo gibi görünüyor. Ayrıca, yatırımcılar giderek Fed’in bu yıl dört kez faiz artıracağına inanmaya başlıyor. Bu haber arka planı göz önüne alındığında, Powell’ın dünkü konuşmasından, özellikle de ABD merkez bankasının artık enflasyonu hızlandırmayı geçici bir fenomen olarak görmediğine dair Aralık ayında yaptığı açıklamalardan sonra çok şey bekleniyordu. Powell’ın beklentileri yalnızca kısmen karşıladığını ve daha fazla enflasyonist baskıyı önlemek için tüm araçları kullanacağını tekrarladığını belirtmekte fayda var. Konuşması sırasında Powell’a yükselen fiyatlar ile mücadele etmek için para politikasını nasıl sıkılaştırmayı planladığına dair özel bir soru soruldu. Powell, bu yıl normal arz koşullarına dönüleceğini düşündüğünü belirtti ve “yüksek enflasyonun daha uzun bir süre devam ettiğini görürsek, faiz oranlarını daha fazla artırırız” dedi. Powell’ın konuşmasına doların yavaş tepki vermesi, kendisinden daha önce hiç duyulmamış olan faiz artırımının zamanlaması konusunda daha fazla netlik beklenmesiyle açıklanabilir.

Bugün trader’ların gündeminde saat 16:30’da açıklanacak ABD enflasyon verileri var. ABD TÜFE’sinin 1982’den bu yana ilk kez %7’yi geçmesi bekleniyor. Tahminler gerçekleşirse, trader’lar ilk faiz artırımı için en uygun dönemin Mart ayı olduğunu yeniden konuşmaya başlayacak. Bu arka plana karşı, dolar endeksi yerel maksimumları yenileyebilir.

DXY BuyStop 96.00 TP 97.00 SL 95.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.