AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar Endeksi 93.00 Seviyesini Hedefliyor

09 Kasım 2021

Amerikan para birimi, Salı günü Asya seansı sırasında düşerek, yatırımcıların dikkatinin Amerikan işgücü piyasasının durumuna ilişkin belirsiz verilere sunulduğu geçen haftanın sonundaki aşağı yönlü momentumu geliştirmeye devam etti. Son üç günde dolar endeksi 94.60’tan 93.90’a düşerek bu seviyelerde kote edilmeye devam ediyor.

En son tarım dışı maaş bordroları raporuna göre, ABD ekonomisinde Ekim ayında 531.000 yeni iş ortaya çıkan Wall Street Journal tarafından ankete katılan analistlerinin beklentilerinden daha fazla. İşsizlik oranı Eylül’deki %4.8’den %4.6’ya düştü. ABD’de istihdam sayısının Ekim ayında beklenenden fazla artmasına rağmen, ekonomik olarak aktif nüfusun payının düşük olması ve artan enflasyon, ekonomik büyüme hızına ilişkin endişeleri artırıyor. Ayrıca, güçlü işgücü piyasası raporu, ABD Merkez Bankası’nın geçen hafta 2022’de faiz oranlarını yükseltme niyetinin olmadığının sinyallerini vererek Hazine getirilerinin düşmesine neden olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Fed’in yumuşak ifadesine ek olarak, dolar, uzun zamandır beklenen 1 trilyon dolarlık altyapı harcama faturasının Amerikan ekonomisinin büyümesini destekleyeceği beklentileriyle artan piyasa duyarlılığının baskısı altında. Çin’den gelen son veriler, Ekim ayındaki ihracat artışının 2020’nin aynı dönemine kıyasla %27.1’e ulaştığına dair istatistikler ek destek sağladı.

Fed liderliğindeki olası personel değişiklikleri de dolar endeksini olumsuz etkileyebilir. Başkan Joe Biden’ın Perşembe günü görevdeki Fed Başkanları Jerome Powell ve Brainard ile gelecek yıl merkez bankası başkanlığına aday olmalarını göz önünde bulundurarak iki ayrı toplantı yaptığını hatırlayın. Lael Brainard’ın ABD Merkez Bankası başkanlığına olası atanması, kısa vadede dolar için ana risktir. Bu durumda piyasa katılımcıları Fed’den sıkılaştırma politikası konusunda daha da dikkatli olmasını bekleyecekler.

Yakın gelecekte yatırımcılar, tüketici fiyatlarına ilişkin bir Amerikan istatistikleri bloğunun yayınlanmasını bekliyorlar. Bu da düzenleyicinin enflasyonu dengelemeye yönelik olası eylemleri konusunda bir kez daha tartışmalara neden olacak. O zamana kadar DXY’deki kısa pozisyonlar öncelikli olmaya devam edecek.

DXY SellLimit 94.20 TP 93.00 SL 94.60


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.