AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri
İndir

Dolar Fiyatları Son Dakika: Satışlar başladı!

22 Temmuz 2021

Dolar endeksi (DXY) dün 93.00 seviyesinde direnci test ederek Nisan ayının başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, alıcılar daha yüksek seviyeyi test edemedi. İşlem seansının sonunda dolar düşerek günü 92.79’den kapattı.

Daha önce dolar, kötüleşen bir epidemiyolojik durumun ortasında küresel ekonomik toparlanma beklentilerine ilişkin korkularla yükseldi. Bu gibi durumlarda, yatırımcılar, değişen piyasa duyarlılığı nedeniyle en yüksek oynaklığa sahip riskli varlıklardan kaçınarak dikkatli olmayı tercih ederler. Yatırımcıların risk almaktaki isteksizliği Hazine Hazinesi dinamiklerine de yansımaktadır. ABD tahvil getirileri bu hafta en düşük seviyelerini yenileyerek %1.20’ye geriledi. Genellikle, Amerikan Hazinelerinin bu tür dinamikleri dolar oranında bir düşüşe yol açar. Ancak bu sefer dolar hemen tepki vermeyip birkaç gün sonra düştü.

Pazartesi günkü riskle ilgili panik satışların ardından piyasa duyarlılığının iyileştiğini belirtmekte fayda var. Trader’lar, devam eden aşı kampanyaları nüfusu enfeksiyonun ciddi sonuçlarından koruyabileceğinden, yeni delta türünün dünyanın birçok bölgesinde yayılmasının tekrarlanan kısıtlama ve karantinaya yol açmayacağı sonucuna vardı.

Dolar ile ilgili bir sonraki önemli olay 28 Temmuz’daki ABD Federal Rezerv toplantısı olacak. Fed başkanı Jerome Powell, Fed’in teşvikleri bitirmek için acele etmeyeceğini açıkça belirtti. Powell’e göre, Amerikan ekonomisi, daha önce olduğu gibi, desteğe çok ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla, Powell’in yumuşak ifadesi tekrar olması durumunda Amerikan para birim satıcıları piyasaya dönebilir. Bugün trader’lar, işsizlik yardımı için ilk başvurulara ilişkin verileri takip edecekler. Raporun hayal kırıklığı yaratması durumunda, piyasa katılımcılarının ABD para politikasını sıkılaştırmanın uygunluğundan şüphe duymaları için başka bir nedeni olacaktır.

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, dolar endeksinin mevcut düzeltmesini kullanarak 92.00 hedefiyle kısa pozisyonlar açmanızı öneririz.

DXY SellLimit 92.90 TP 92.00 SL 93.20


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.