AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar, ons altının yükselmesini engelliyor!

24 Kasım 2021

Altın Çarşamba günkü Asya seansı sırasında olumlu dinamikler gösteriyor. Altın, 1800 dolar civarında işlem görmeye devam ediyor. Alıcılar, XAU/USD fiyatlarının 1.781 dolara düştüğü ve 4 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeleri güncellediği önceki günlerin kayıplarını telafi etmeye çalışıyor.

Kıymetli maden piyasasında haftanın başındaki satışlar, ABD’de yakın bir parasal sıkılaştırma olasılığını artıran güçlü makroekonomik raporların desteğiyle doların önemli ölçüde güçlenmesinin bir sonucuydu. ABD Başkanı’nın Jerome Powell’ı ikinci dönem için Fed Başkanı olarak atamasının ardından, doların yükseliş rallisi Pazartesi günü daha da ivme kazandı. Yatırımcıların başka bir aday olarak düşündüklerini, Lael Brainard’ın daha yumuşak bir ekonomi politikası izleme eğiliminde olduğunu hatırlayın, bu nedenle Powell’ın yeniden atanması ABD para politikasının gelecekteki hareketi hakkındaki belirsizliği önemli ölçüde azalttı ve yatırımcıların Amerikan düzenleyicisinin tutarlı faiz artışlarını uygulamaya devam edeceğine dair güvenini güçlendirdi. Bu da dolar endeksini 16 ayın zirvesine çıkardı ve dolar cinsinden altında aktif bir düşüşü tetikledi.

Aynı zamanda ABD’de kilit faiz oranında yakın bir artış beklentisi, Hazine bonolarının getirisinde artışa yol açtı. Faiz beklentilerine oldukça duyarlı olan iki yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizi Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca 10 yıllık devlet tahvilin karlılık oranı %1,60’ı aştı ve şu anda %1,63’te tutuyor.

Bugün, yatırımcıların dikkati, dayanıklı mal siparişleri, yıllık GSYİH verileri, işsizlik yardımı başvuruları, kişisel gelir ve giderlerle temsil edilen Amerikan istatistiklerine odaklanmıştır. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın son toplantısının tutanakları saat 21:00’de yayınlanacak. Piyasa katılımcıları, bu haberlerin doların pozisyonunu ek olarak destekleyeceğine ve değerli metaller piyasasında yeni bir satış dalgasına neden olabileceğine inanıyor. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, XAU/USD’deki kısa pozisyonlar bir öncelik olmaya devam ediyor.

XAU/USD SellLimit 1800 TP 1760 SL 1815

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.