AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar yatırımcıları Fed kararına odaklandı

03 Kasım 2021

Bugün, trader’lar haftanın en önemli olayı – 21:00’de açıklanacak olan ABD Federal Rezerv toplantısı odaklanıyor. Piyasa katılımcıları, fiyat artışlarının daha uzun süreceği ve küresel ekonomi üzerinde önceden düşünülenden çok daha fazla olumsuz etki yaratacağından giderek daha fazla endişe duyuyor. En büyük merkez bankaları, artan enflasyonist riskleri kontrol etmek için gerekli olan daha agresif politika sıkılaştırma önlemlerine geçmeye zorlayan sürekli yüksek enflasyon konusunda ciddi endişeler yaşıyor. Avustralya Merkez Bankası Salı günü faiz oranlarını beklenenden daha erken artıracağının sinyalini verdi. İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günü kadar erken bir tarihte faiz oranlarını artırması beklenirken, Kanada merkez bankası geçen hafta bunu Nisan ayında yapabileceğini açıkladı. Şimdi sıra Amerikan düzenleyicide.

Amerikan merkezi bankasının temsilcilerinin, Fed’in ayda 120 milyar dolara tahvil satın aldığı niceliksel genişleme programının azaltılmasının başladığını duyurması bekleniyor. Fed, programın önümüzdeki yılın ortasına kadar tamamen tamamlanacağı beklentisiyle Aralık ayında yürürlüğe girecek olan 15 milyar dolarlık ilk teşvik kesintisini açıklayabilir. Yatırımcılar ayrıca, düzenleyicinin ekonomideki enflasyon durumu ve faiz oranlarını artırma beklentileri hakkındaki yorumlarını da takip edecekler.

Düzenleyicinin, toplantı sonuçlarının açıklanmasından önce varlık alım programını kısmaya başlamaya karar verebileceği gerçeğine ek olarak, ADP’den ABD tarım dışı sektördeki istihdama ilişkin veriler yayınlanacak. Analistler, yeni iş sayısının bir hafta önceki 568 binden sonra 400 bine düşmesini bekliyorlar ki bu Fed için olumsuz bir sinyal olabilir. Uzmanların beklentileri gerçekleşir ve istatistikler hayal kırıklığı yaratırsa, Amerikan düzenleyicisinin söyleminin doların yükseliş rallisini destekleyecek kadar “sert” olması pek olası değil. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, Fed toplantısından sonra dolar endeksinin (DXY) aşağı inip günü 94,00 puanın altında bitirmesi riski var. Bu senaryo, piyasa katılımcılarının çoğunluğunun doların güçlenmesine inandığı genel piyasa konumlandırması tarafından da desteklenmektedir.

DXY SellLimit 94.20 TP 93.00 SL 94.60

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.