AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar Yeni Zirvesini Test Ediyor

29 Aralık 2021

Amerikan para birimi endeksi (DXY) Çarşamba günü Asya seansı sırasında yükseldi ve önceki günün toparlanma ivmesini geliştirerek haftanın zirvesini 96.25’te test ediyor.

Yeni Yıl yaklaştıkça, daha fazla trader uzun tatile çıkınca piyasa oynaklığı düşmeye devam ediyor. Noel ve Yılbaşı tatillerinin yanı sıra boş ekonomik takvim de düşük likiditenin nedeni olmaya devam ediyor. Yatırımcıların odak noktası, görünüşe göre iyileşmeye başlayan dünyadaki epidemiyolojik durum olmaya devam ediyor. Omicron varyantıyla yeni enfeksiyon vakalarındaki artışa rağmen, yeni mutasyon nedeniyle hastaneye yatış sayısı delta varyantına göre %50-70 daha düşüktür. Ek olarak, omikron türüyle enfekte olanların yoğun bakıma gönderilme olasılığı iki kat daha azdır, bu da yetkililerin bekle-ve-gör tutumu almalarına ve daha katı sağlık önlemleri almak için acele etmemelerine olanak tanır. Bu arka plna karşı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ekonomik zararı en aza indirmek amacıyla koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler için önerilen izolasyon süresini kısalttı. Karantina dönemindeki azalmanın yatırımcılar için olumlu bir sinyal olduğunu ve yeni COVID-19 salgınının sonuçlarının önceden beklendiği kadar şiddetli olmayacağına dair umut verdiğini belirtmekte fayda var.

Omicron türünün yayılmasıyla ilgili endişeler azaldıkça, Fed, teşviklerin aşamalı olarak kaldırılmasını hızlandırma ve faiz oranlarını yükseltmeye başlama planlarına bağlı kalmaya devam edecek. Son toplantının sonuçlarını takiben, Fed’in ulusal niceliksel genişleme programının tamamlanmasının ardından 2022’de kilit faiz oranında üç kat artış öngördüğünü hatırlayın. Güçlü istatistikler hala dolar alıcılarından yana. Böylece, geçen hafta Redbook perakende satış endeksi %21.4 artarken, emlak fiyatları endeksi %0.9’luk büyümeye karşı %1.1 arttı. Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak DXY’de 97.00 hedefi ile alış pozisyonlarınızı tutmanızı öneririz.

DXY BuyLimit 96.00 TP 97.00 SL 95.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.