AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar Yükselecek Mi?

01 Aralık 2021

Dolar endeksi (DXY) Çarşamba günkü işlem seansı sırasında karışık dinamikler gösteriyor ve 96 seviyesinin hemen altında fiyatlanıyor. Piyasa katılımcıları, dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik durumunda doların daha fazla toparlanması üzerine piyasaya girip girmeyeceklerine karar veremiyorlar.

Düne kadar bu tür soruların güncel olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının ardından piyasaya doların pozisyonlarını güçlendirme şansı olduğuna dair açık bir sinyal verildi. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde konuşan Amerikan düzenleyicisinin başkanı, merkez bankasının artan enflasyonist riskler arasında niceliksel genişleme programının tamamlanmasını hızlandırma olasılığını kabul ettiğini duyurdu. Özellikle Powell, yüksek enflasyonu artık geçici olarak görmediğini ve 14-15 Aralık’ta yapılacak bir sonraki para politikası toplantısında varlık alımlarındaki indirimin zamanlamasını yeniden gözden geçirebileceğini kaydetti. Powell’ın yorumları aynı zamanda yatırımcılar arasında yakın bir faiz artırımı hakkında spekülasyonlara yol açtı. Fed’in daha önce Kasım toplantısının ardından koronavirüs pandemisine yanıt olarak alınan agresif parasal teşvik önlemlerinden vazgeçmeye yönelik bir adım attığını ve Kasım ve Aralık aylarında varlık alım programının hacmini 15 milyar dolar azaltma planlarını açıkladığını hatırlayın. Bundan önce aylık alım hacmi 120 milyar dolardı. Satın almalar aşamalı olarak önümüzdeki yıl Haziran ayında tamamlanacak. Fed, sıfıra yakın faiz oranlarını artırmaya başlamadan önce programı tamamlamak istiyor.

Savunma amaçlı varlıklarına olan talep de doların büyümesinde bir faktör olmaya devam edecek. Yatırımcılar, yeni corona varyantıyla ilişkili riskleri değerlendirmeye devam ediyor. Aşı üreticileri, mevcut aşıların Omicron’a karşı daha az etkili olabileceğinden endişe duyuyor. Bilgi eksikliği, belirsizliğe ve bununla birlikte finansal piyasalarda oynaklığa neden olur. Moderna’nın CEO’su, Financial Times ile Salı günü yayınlanan bir röportajda, mevcut aşıların koronavirüsün yeni varyantına karşı eskileri kadar etkili olacağından şüphe ettiğini söyledi. Yukarıdakiler göz önüne alınarak, DXY büyümesi her an devam edebilir.

DXY BuyStop 96.10 TP 97.50 SL 95.70


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.