AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

EUR/USD Analizi

25 Kasım 2021

Avrupa para birimi Perşembe günü Asya seansı sırasında ABD doları karşısında yükselerek bir gün önce güncellenen 17 ayın en düşük seviyesi 1.1185’ten geriledi. ABD’deki Şükran Günü nedeniyle finansal piyasalardaki düşük likidite ile ilişkilendirilebilecek mevcut düzeltme hareketine rağmen, Avrupa para biriminin düşüşün devam etmesi yönünde.

Bir gün önce Euro, IFO enstitüsünün Almanya’daki ticari iyimserliğe ilişkin verileriyle baskı altında kaldı ve buna göre Kasım ayında duyarlılık endeksi Ekim’deki 97.7’den 96.5’e düştü. Almanya’da iş hissiyatı, devam eden arz sorunlarının yanı sıra yeni COVID-19 enfeksiyonu vakalarındaki artış nedeniyle Kasım ayında art arda beşinci ay kötüleşti. Almanya’da iki haftadan fazla bir süredir günde 45 binden fazla yeni COVID-19 enfeksiyonu vakası kaydedildi ve yetkililer, ülkenin çeşitli bölgelerinde olası bir sokağa çıkma yasağı da dahil olmak üzere ciddi karantina önlemlerinin sıkılaştırılmasını düşünüyorlar. Bu durumda, AB ekonomisinde 2021 yılının 4. çeyreğinde beklenen yavaşlamanın şiddetlenmesi söz konusu olabilir.

Güçlü dolar da eurodaki düşüşe katkıda bulundu. Amerikan döviz endeksi dün 17 ayın maksimum seviyesine ulaştı ve 97.00 direncine yaklaştı. Avrupa istatistiklerinin aksine, ABD makroekonomik verileri yatırımcıları memnun etmeye devam ederek Fed’in para politikasını sıkılaştırma kararını kademeli olarak yakınlaştırıyor. Çarşamba günü yayınlanan raporlar, Amerikan hanelerinin Ekim ayında yaptığı harcamaların bir önceki aya göre %1.3 arttığını ve kişisel gelirin %0.5 arttığını gösterdi. İşsizlik maaşı için ilk başvurular 52 yılın en düşük seviyesine geriledi. Aynı zamanda, çekirdek kişisel tüketim harcaması (Çekirdek PCE) endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre Ekim ayında %4.1 artarak 1991’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu endeks, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesidir ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermez.

Yukarıdaki haberleri göz önüne alındığında, önümüzdeki günlerde euro üzerindeki baskı artabilir, bunun sonucunda satıcıların EUR/USD çiftini bir sonraki psikolojik dönüm noktasına 1.10’da göndermeye çalışması muhtemeldir.

SellLimit 1.1260 TP 1.10 SL 1.1350

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.