AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

EUR/USD İçin Yıl Sonu Tahmini

22 Aralık 2021

Avrupa para birimi, Çarşamba günkü işlem seansı sırasında dolar karşısında düşerek son günlerdeki aşağı yönlü ivmeyi geliştiriyor. Şu anda EUR/USD çifti 1.1266 seviyesinde işlem görüyor ve 1.12 bölgesine düşüş potansiyelini koruyor.

Euro üzerindeki baskı, AB ülkelerinde kötüleşen epidemiyolojik durum tarafından uygulanmaya devam ediyor. Avrupalı yetkilileri Noel tatillerinin ortasında tekrarlanan kısıtlamalar getirmeye zorluyor. Hollanda’da tüm bar, restoran ve dükkanlar (temel malları satanlar hariç) Ocak ortasına kadar kapalı olacak. Almanya ve Fransa sınırlarını İngiltere’den gelen ziyaretçilere kapattı. İrlanda’da pub ve restoranların sınırlı açılış saatleri vardır. Omicron türünün yayılmasını yavaşlatmanın tek yolunun vatandaşların sosyal mesafeye uyması için koşullar yaratmak üzere tasarlanmış kısıtlayıcı önlemlerin olduğu unutulmamalıdır. Durumu daha da kötüleştirmek için, omikron gerginliğindeki artış yalnızca küresel ekonomik toparlanmayı baltalamakla kalmıyor, aynı zamanda enflasyona katkıda bulunan daha fazla tedarik zinciri kesintisi riskini de beraberinde getiriyor. Ek olarak, lojistikle ilgili sorunlar ve ekipman sıkıntısı, restorasyonu olmadan döviz bloğunun tüm ekonomisinin durgunluğun eşiğinde dengelenmeye devam edeceği Almanya’daki sanayi sektörü için ana sorun haline geldi.

Bu arada, yatırımcıların faaliyetleri Yılbaşı tatillerinin arifesinde hızla düşüyor, ancak bu hafta içerisinde ABD’den dayanıklı mal siparişlerinin dinamikleri, kişisel gelir ve hanehalkı harcamalarının hacmi hakkında verilerin yayınlanması bekleniyor. Ayrıca bugün, bu yılın üçüncü çeyreği için ABD GSYİH dinamikleri hakkında güncellenmiş veriler yatırımcıların dikkatine sunulacak. Herhangi bir değişiklik öngörülmediği göz önüne alındığında, istatistiklerin doların dinamikleri üzerindeki etkisi minimum olacaktır. Bununla birlikte, Amerikan para birimi, Fed’in politikayı sıkılaştırma niyetlerinin arka planına karşı hâlâ Euro’dan daha umut verici görünüyor, ECB ise mevcut ortamda ekonomik teşvikleri azaltmayı planlamıyor. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, EUR/USD çifti, giden yılın sonuna kadar baskı altında kalma riskini taşıyor.

EUR/USD SellLimit 1.1290 TP 1.11 SL 1.1350

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.