AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

EUR/USD, USD/JPY ve BRENT Analizi

31 Ocak 2022

EUR/USD: ABD para birimi geçen hafta euro karşısında güçlendi. Amerikalı yatırımcıların odak noktası, olumlu olduğu ortaya çıkan bu yılın dördüncü çeyreği için ABD GSYİH’sine ilişkin ön verilerdi. ABD ekonomisi %6,9 ile %5.5 olan piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde büyüdü. Olumlu dinamikler, iş sektöründeki yatırım büyümesi ve güçlü tüketici faaliyetleri ile desteklendi. GSYİH büyümesi, FED Başkanı Jerome Powell’ın ekonominin artık uyarılmaya ihtiyacı olmadığını, bunun da daha fazla daralmanın kaçınılmaz olduğu anlamına geldiğini belirten sözlerini doğruluyor. Kısa vadede, en son istatistiklerle kanıtlandığı gibi, Omicron varyantı salgını ile ilişkili risklere maruz kalmaktadır. Özellikle, işgücü piyasası şu anda baskı altında. Sosyal yardım alan toplam vatandaş sayısı art arda ikinci hafta artıyor ve işsizlik yardımı için ilk başvuruların sayısı düşüşü yavaşlattı. Dayanıklı mal sipariş hacmine ilişkin Aralık ayı verileri olumsuz çıktı. Vatandaşlar harcamaları salgın yatışana kadar erteledikçe, veriler %3,2’den %-0,9’a düştü. Uzmanlar, mevcut olumsuz faktörlerin etkisinin kısa ömürlü olacağına inanıyor.


SELL LIMIT 1.1200/TP 1.1100/SL 1.1245

 

USD/JPY: Japon para birimi ABD doları karşısında zayıflıyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’da Cuma günü yayınlanan Ocak ayı enflasyon verileri zayıf çıktı. Tüketici fiyat endeksi %0,8 ve %0,5’ten düşerken, çekirdek tüketici fiyat endeksi %0,5’ten %0,2’ye düştü. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Japon parlamentosunda yaptığı konuşmada, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımının ardından Japon ekonomisi üzerinde olumsuz bir baskı beklemediğini, ancak bunun yen’in zayıflamasına yol açabileceğini belirtti. Japon düzenleyicinin para politikasını değiştirmesi için henüz çok erken. Enflasyon %2,0 hedef seviyesine ulaştıktan sonra bunu yapmak uygun olacaktır. Şu anda, bankanın önlemleri şirket karlarını artırmaya ve işgücü piyasasının durumunu iyileştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca Cuma günü, Uluslararası Para Fonu, Japonya Merkez Bankası’nın uzun süredir gevşek bir para politikasından kaynaklanabilecek banka karları üzerindeki etkisini hafifletmek için önlemler almayı düşünmesini önerdi.


BUY LIMIT 115.35/TP 115.73/SL 115.10

 

BRENT: Petrol fiyatları bu haftanın başında fiyatlarda artışla açıldı. Fiyatlar, küresel ekonomideki canlanma ve Ukrayna çevresindeki jeopolitik gerilimler nedeniyle petrol talebindeki artış tahminleriyle destekleniyor. Yatırımcılar, OPEC+ anlaşmasına katılan ülkelerin temsilcilerinin bir sonraki toplantısının gerçekleşeceği bu hafta haber bekliyor. Onlar, mevcut taktiklerle devam edip etmemeye karar vermeli ve piyasaya her ay getirilen petrol miktarını günde 400.000 varil artırmalılar. Uzmanlar, kartelin ve müttefiklerinin üretim kapasitesinin zaten teknik kapasite sınırında olduğuna, artan “siyah altın” talebini karşılayamayacağına ve bunun daha da büyük fiyat artışlarına yol açacağına inanıyor.


BUY LIMIT 89.05/TP 90.50/SL 88.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.