AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

FED kararı sonrası altın fiyatları yükselişe geçti!

04 Kasım 2021

Altın, XAU/USD fiyatı dünkü kayıplarını telafi ederek Perşembe günü işlem seansı sırasında yükseliyor. Bugün girişim alıcılara geri döndü ve altın fiyatı 1.775 dolara toparlandı.

Önceki gün, yatırımcılar ABD Fed toplantısının sonuçlarına odaklandı. Beklendiği gibi, Fed kilit faiz oranını %0.25’te değiştirmeden bıraktı ve niceliksel genişleme programında ayda 15 milyar dolarlık bir azaltma kararı aldığını açıkladı. Merkez bankasının finansal piyasaları istikrara kavuşturmak ve uzun vadeli faiz oranlarındaki artışı durdurmak için aylık toplamda en az 120 milyar dolar tutarında devlet tahvili ve ipotek tahvili satın aldığını hatırlayın. Fed tarafından tutulan bu tür varlıkların hacmi Mart 2020’den bu yana iki katından fazla artarak yaklaşık 8 trilyon dolara ulaştı. Fed Başkanı Jerome Powell, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, işgücü piyasasının henüz tam olarak toparlanamadığı ve Fed’deki artan enflasyonun halen geçici bir fenomen olarak görüldüğü için merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmek için acele etmeyeceğini söyledi.

ABD düzenleyicisinin ifadesi, ayrıntılara ve ilk faiz artırımına ilişkin daha net şartlara güvenen yatırımcıları daha fazla hayal kırıklığına uğrattı. Fed’in yakın gelecekte para politikasını sıkılaştırmak için yeterli koşulların gelişeceğinden hâlâ emin olmaması nedeniyle dolar alımları devam etmedi ve gün sonunda Amerikan Hazine tahvillerinin getirisi düşerek altın fiyatlarına ek destek sağladı.

XAU/USD’nin büyümesindeki bir diğer faktör, kurumsal yatırımcıların metale olan ilgisi olabilir. Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) göre geçen hafta altındaki spekülatif pozisyon sayısı tekrar yaklaşık 20 bin pozisyon artarak 193.3 binden 214.6 bine çıktı.

Bu dinamik üst üste beşinci haftadır devam ediyor ve alıcının pozisyon oluşturmak için acele etmeyen büyük bir fon veya tröst olduğu ortaya çıkıyor. Ancak pozisyonlar açılırsa, altın fiyatları çarpıcı biçimde değişebilir.

XAU/USD BuyStop 1780 TP 1825 SL 1770


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.