AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Fed Toplantısı Sonrasında Dolar Ne Olur?

16 Aralık 2021

Perşembe günkü işlem seansı sırasında dolar endeksi, 96.25 puanda işlem gören birkaç ayın en yüksek seviyelerine yakın fiyatlanmaya devam ediyor.

Amerikan düzenleyici dün akşam düzenli bir toplantı yaptı ve ardından aylık Hazine bonoları alım hacminin 20 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin 10 milyar dolar azaltılmasına karar verildi. Fed ayrıca, tahvil geri alımlarında benzer kesintilerin her ay uygun olacağını ve niceliksel genişleme (QE) programının tam olarak tamamlanma zamanının reel ekonomik duruma bağlı olarak ayarlanabileceğini de sözlerine ekledi. Kasım ayı başlarında, Fed liderlerinin aylık 120 milyar dolar tahsis edilen tahvil alımlarını ayda 15 milyar dolar azaltmayı kabul ettiğini hatırlayın. Şimdi programının azaltma oranı iki katına çıktı.

Fed yöneticileri de kilit oranı sıfıra yakın tutmak için oy kullandı, ancak yeni tahminleri sadece üç ay önce yaptıklarından önemli ölçüde farklı. Eylül ayında, yaklaşık yarısı 2023’ten önce bir faiz artırımının gereksiz olduğuna inanıyordu. Amerikan düzenleyicisinin toplantısının sonuçları, Fed’in para politikasını sıkılaştırma konusunda daha agresif bir ifadesine bağlı kalma niyetinde olduğunu açıkça gösterdi. Dolayısıyla Amerikan merkez bankasının planları değişmezse, kilit faiz oranındaki ilk artış 2022 yazında gerçekleşebilir.

Fed’in teşvik indirimini hızlandırma kararına ek olarak, dünyadaki epidemiyolojik durumun kötüleşmesiyle dolar desteklenmeye devam edecek. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), omikron varyantının ortaya çıkması nedeniyle yeni koronavirüs vakalarındaki artış konusunda uyardı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), omikron türünün önceki türlere göre daha hızlı yayıldığı ve semptomlar daha hafif olsa bile sağlık sistemlerine daha fazla yük bindirebileceği konusunda daha önce uyarmıştı. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca haftalık epidemiyolojik bülteninde, ön verilerin, aşıların omikron türüne karşı etkinliğinde bir azalma olasılığının yanı sıra bu varyantla yeniden enfeksiyon riskinin yüksek olduğunu gösterdiğini de bildirdi.

DXY BuyLimit 96.00 TP 97.50 SL 95.50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.