AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Fed’in Sert Pozisyonu S&P500 İçin Tehdit Oluşturuyor!

11 Ocak 2022

S&P500 endeksi Salı günkü işlem seansı sırasında nötr dinamikler göstererek 4660 puan civarında fiyatlanıyor. Bir gün önce, endeks aktif olarak düşüyordu ve 4572 puan seviyesini test ederek Aralık ayının sonundan bu yana en düşük seviyesini güncelledi, ancak işlem seansının sonunda endeks 4650 puana ulaştı ve inisiyatif tekrar varlığı iade etmeyi başaran alıcılara geçti.

S&P500’ün belirsiz dinamikleri, özellikle Fed’in para politikasını kademeli olarak sıkılaştırmaya başlamaya yönelik onaylanmış planları ışığında, piyasa katılımcılarının yükseliş eğiliminin sürdürülebilirliği konusundaki şüphelerini yansıtıyor. Amerikan düzenleyicisinin niceliksel genişleme programının yakında tamamlandığını ve ardından kilit faiz oranındaki ilk artışı gerçekten duyurduğu bir durumda, yatırımcılar kendi fonlarını yatırmak için bir alternatif bulmaya çalışıyorlar. Birçoğu için en uygun çözüm, sermayenin ABD borç piyasasına yeniden yönlendirilmesidir. ABD tahvillerinin son zamanlarda mükemmel getiriler gösterdiğini belirtmekte fayda var. Örneğin, 1 Ocak’tan bu yana, 10 yıllık ABD menkul kıymetlerinin getirisi %1.512’den %1.765’e yükselirken, bu dönemde S&P500 kotasyonları 4758 puandan 4660 puana düştü.

Yarın ABD’deki enflasyon verileri yatırımcıların dikkatine sunulacak. Trader’lar istatistikleri yakından izleyerek Fed’in borçlanma maliyetini ne zaman artırmaya başlayacağını tahmin etmeye çalışıyor. Tüketici fiyatlarının 1982’den bu yana ilk kez Aralık ayında bir önceki yıla göre %7’den fazla artması bekleniyor. Beklentiler gerçekleşirse, Amerikan düzenleyicisinin, tüm riskli varlıkların dinamiklerini olumsuz yönde etkileyecek olan teşviklerin geri çekilmesini hızlandırmak için başka bir nedeni olacaktır. Ayrıca, yatırımcılar, bu hafta başlayacak olan 4. çeyreğe ilişkin üç aylık raporlar sezonuna odaklanacak.

S&P500 SellLimit 4680 TP 4550 SL 4720


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.