AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

GBP/USD Paritesi Aylık Zirvesini Yenilemek Üzere!

17 Şubat 2022

İngiliz para birimi, Perşembe günkü Asya seansı sırasında 1.3590’da işlem görerek Amerikan dolarına karşı üst üste üçüncü gün büyüyor. GBP/USD paritesi, tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklanmasının ardından bir önceki gün gözle görülür bir büyüme gösterdi ve haftalık en yüksek seviyesini 1,36’da güncelledi, ancak alıcılar pozisyonlarını koruyamadı.

İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu’ndan dün açıklanan verilere göre, İngiltere’de yıllık enflasyon oranı Ocak ayında tekrar yükselerek 30 yıllık maksimum seviyesine ulaştı. Özellikle tüketici fiyat endeksi (TÜFE), pandeminin devam eden etkisinin bir sonucu olarak yüksek enerji fiyatları ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle Ocak ayında geçen yılın Aralık ayına göre %5,5 arttı.Enflasyondaki artış Ocak 1992’den bu yana en güçlüydü ve Wall Street Journal’ın anketine katılan ve yıllık fiyat artışının %5,4’ü geçmemesini bekleyen ekonomistlerin tahminini aştı. Dalgalı enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE, Aralık ayındaki %4,2’lik artışın ardından yıllık bazda %4,4 arttı. Piyasa katılımcıları, perakendeciler artan maliyetleri tüketicilere yansıtmaya devam ettikçe, Birleşik Krallık’taki enflasyonun önümüzdeki birkaç ay içinde artacağına inanıyor. Onlara göre, enflasyon Nisan ayında %8 civarında zirve seviyelerine ulaşabilir ki bu da İngiliz düzenleyiciyi ulusal para politikasını sıkılaştırma hızını hızlandırmaya zorlayacaktır.

İngiltere Merkez Bankası’nın bu önlemleri son üç ayda iki kez almasından sonra, kilit oranda daha fazla artış beklentisi, İngiliz para biriminin orta vadeli büyümesi için mükemmel koşullar yaratıyor. Mevcut koşullarda, yalnızca doların güçlenmesi poundun toparlanmasını sınırlayabilir, ancak Amerikan para birimi endeksi ciddi şekilde 96.00 puan civarında kaldı ve görünüşe göre 16 Mart’ta yapılması planlanan bir sonraki Fed toplantısından önce çıkması pek mümkün değil. Başka bir deyişle, GBP/USD paritesinin alıcılarının 1.3700 direncini test etmek için yeterli zamanı var.

GBP/USD BuyLimit 1.3560 TP 1.37 SL 1.3510

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.