AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Gözler OPEC+ toplantısında

05 Kasım 2021

Brent ham petrolü Perşembe günkü işlem seansını Ekim başından bu yana en düşük seviyesinde tamamladı. Gün içinde alıcılar fiyatları varil başına 85$ alanına döndürme girişiminde bulunmalarına rağmen, işlem seansının sonunda inisiyatif tamamen satıcılara geçti. Sonuç olarak boğalar tüm günlük avantajlarını kaybetti. Cuma günkü Asya seansında ise petrol fiyatı 80.92$’a geriledi.

OPEC+ ülkeleri Perşembe günü yapılan toplantıda, ittifakın Aralık ayında günde 400.000 varil daha fazla üreteceği, aylık üretim artışı için önceden kararlaştırılan plana bağlı kalmaya karar verdi. OPEC+’ın ABD, Çin, Japonya ve Hindistan gibi kilit tüketicilerden gelen baskılara rağmen kararlı olduğunu belirtmekte fayda var. Enerji paktı katılımcılarının üretimi daha da artırma konusundaki isteksizliği, petrol fiyatlarının desteklenmesinde uzun vadeli bir faktör haline gelebilir. Şimdi OPEC, üretimi %121 oranında azaltma yükümlülüklerini yerine getiriyor. Bu, Nijerya ve Angola gibi birçok ülkede kapasite sorunlarını açıkça göstermektedir. Reuters’e göre, Ekim ayında örgüt üyeleri üretimi planlanan seviyeye artıramadı. Bu da piyasada ek bir açığa yol açtı. Toplam üretim, anlaşmanın izin verdiği miktardan 254 bin varil daha az olan günlük 27,5 milyon varil olarak gerçekleşti. Uzmanların tahminlerine göre, bu tür dinamiklerle birlikte, bu yılın sonuna kadar toplam arz açığı günde 1 milyon varili aşacak ve bu da petrol fiyatlarında daha fazla yükseliş rallisini destekleyecektir.

Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petrol fiyatlarındaki yerel düşüş, büyük petrol tüketicilerinin stratejik rezervlerini kullanmaya başlayacağına dair haberler arasında kısa vadeli kârların sabitlenmesinin bir sonucu olabilir. Goldman Sachs’taki analistler, böyle bir kararın satıcılar için yalnızca geçici bir rahatlama olacağını ve ardından fiyatların yukarı yönlü hareketine devam edeceğini söyledi. Bu nedenle, yerel düzeltici dinamikleri alış işlemleri için bir fırsat olarak kullanmanızı öneririz.

Brent BuyStop 81.70 TP 85.00 SL 80.50


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.