AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

İngiliz Sterlini Amerikan Doları Analizi

19 Ocak 2022

İngiliz para birimi Çarşamba günkü işlem seansında Amerikan dolarına karşı yükselerek 1.36 civarında işlem görüyor, geçen hafta sterlin 11 Kasım’dan bu yana minimum seviyelerini güncelledikten sonra GBP/USD paritesi düzeltici dinamikler geliştiriyor.

Piyasa katılımcıları İngiltere’den gelen makroekonomik verileri incelemeye devam ediyor. Dün açıklanan işgücü piyasası raporlarına göre, ILO işsizlik oranı Kasım ayında %4.2’den %4.1’e düştü. Aralık ayında işsizlik maaşı başvuru sayısı bir önceki raporlama döneminde 95.1 bin azalışın ardından 43.3 bin azaldı. Sadece ortalama maaşın dinamikleri biraz hayal kırıklığı yarattı: Kasım ayında primler hariç gösterge büyümeyi %4.3’ten %3.8’e yavaşlatırken, aynı dönemde primler dikkate alındığında ortalama maaş oranı %4.9’dan %4.2’ye düştü.

Bugün, İngiltere’de enflasyonun 15 yılı aşkın bir süredir en yüksek seviyeye çıktığı bildirilen tüketici fiyat endeksine ilişkin veriler yatırımcıların dikkatine sunuldu. Ülkedeki enflasyonist baskının devam eden büyümesi, İngiltere Merkez Bankası’nı Şubat başında yapılacak bir toplantıda zaten kilit faiz oranını yükseltmeye zorlayabilir. Piyasa katılımcıları ayrıca, enflasyon yükselirse İngiliz düzenleyicinin pandemi sırasında getirilen ekonomik teşviklerin azaltılmasını hızlandıracağını tahmin ediyor. Saat 17:15’te İngiltere Merkez Bankası başkanı Bailey’nin konuşması gerçekleşecek. Trader’ların beklentileri gerçekleşirse, İngiltere’de ulusal para politikasını sıkılaştırma ihtimali bugün sona ermeden netleşecek.

Sterlin için ek destek, yatırımcıların Fed’in Mart toplantısında faiz artıracağına dair şüpheleri arasında doların belirsiz dinamikleri tarafından da sağlanabilir. Her şeyden önce,yatırımcılar ABD’deki omikron türüyle hastaneye yatışlarının rekor oranlarının yanı sıra zayıf istatistiklerden endişe duyuyorlar. New York Fed’in imalat sektöründeki ticari faaliyetlere ilişkin dünkü raporu, Ocak ayında göstergenin 31.9’dan -0.7 puana düştüğünü gösterirken, analistler yalnızca 25.7 puana düşüş bekliyordu. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, GBP/USD çifti hala yukarı yönlü potansiyeli koruyor.

GBP/USD BuyStop 1.3640 TP 1.38 SL 1.3580

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.