AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranlarını Yükseltecek Mi?

18 Kasım 2021

İngiliz para birimi Perşembe günkü Asya seansında ABD doları karşısında büyüyerek direnci 1.35’te test ediyor. GBP/USD paritesi, ABD’nin son 30 yılın en yüksek enflasyonist baskısını kaydettiği geçen hafta güncellenen Aralık ayının düşüğü 1.3350’den toparlanmaya devam ediyor. O zamandan beri, inisiyatif yine İngiltere’de para politikasının yakın zamanda sıkılaştırılması beklentisini fiyatlara daha aktif bir şekilde yerleştirmeye başlayan pound alıcılarına geçti.

Sterlin, güçlü makroekonomik istatistiklerle destekleniyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi Salı günü yaptığı açıklamada, ülkedeki iş sayısının Ekim ayında 160.000 arttığını söyledi. Salgın döneminde şirketlere destek olan hükümetin bordro sübvansiyon programının Eylül ayında tamamlandığını belirttiğimizde bu raporun önemi daha da artacaktır. Üçüncü çeyrekte, İngiltere’de işsizlik oranı %4.3’e düştü. Birçoğu, sübvansiyonların kesilmesi nedeniyle işverenlerin hızla işten çıkarmaya başlayacağından ve bunun işsiz sayısında bir artışa neden olacağından korkuyordu, ancak son rakamlar işgücü piyasasının güçlü olduğunu ve toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Aynı zamanda İngiltere’de yıllık enflasyon, artan enerji fiyatları ve kötüleşen arz sorunları nedeniyle Ekim ayında hızlanarak Aralık 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Çarşamba günü açıklanan verilere göre, TÜFE Eylül ayındaki %3.1’lik artışın ardından Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre %4.2 arttı. Çekirdek TÜFE, Eylül’deki %2.9’luk artışın ardından Ekim’de %3.4 arttı. Ekonomistlere göre, tüketici fiyatları önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edecek. İngiltere Merkez Bankası’nın daha önce enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmaya başlama niyetinin sinyallerini verdiğini hatırlayın. Son veriler, para politikasını gözden geçirme zamanının geldiğini açıkça gösteriyor. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, İngiltere Merkez Bankası’nın kilit oranı Aralık ayında yükseltilebilir. Bu da İngiliz para biriminin daha da güçlenmesine yol açacaktır, bunun sonucunda GBP/USD çifti 1.37’yi hedefleyecektir.

GBP/USD BuyLimit 1.3450 TP 1.37 SL 1.3390


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.