AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

NZD/USD Çiftin Fiyatlarını Destekleyen Faktörler

23 Şubat 2022

Yeni Zelanda doları, Çarşamba günkü Asya seansı sırasında ABD doları karşısında güçlü bir şekilde yükselerek NZD/USD’nin 0.66’da Şubat başından beri en düşük seviyesinden geri çekilmesiyle geçen haftaki yükseliş momentumunu güçlendirdi. Paritenin büyümesi, alıcıların gücünü ve ayrıca Yeni Zelandalı’nın Doğu Avrupa’da artan gerilimlerin neden olduğu genel piyasa karamsarlığını görmezden gelmesine izin veren iyi bir temel desteğin varlığını gösteren üst üste yedinci seansta devam ediyor.

Piyasa katılımcıları, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) birkaç saat önce sona eren toplantısının sonuçlarına tepki göstererek Yeni Zelanda doları almaya devam ediyor. Beklendiği gibi, RBNZ Ekim ayından bu yana üçüncü kez kilit faiz oranını artırdı ve 30 yılı aşkın süredir en yüksek seviyelerinde olan enflasyonun devam etmesini önlemek amacıyla politikayı daha da sıkılaştıracağını yeniden dile getirdi. Özellikle, oran 25 baz puan artırıldı ve şu anda %1 seviyesinde bulunuyor. Merkez bankasının tahminine göre, 2022’deki kilit oran %2,5’e ulaşır ve ayrıca 2023’ün sonunda %3,3’e yükselebilir.

RBNZ’nin sert politikası, artan enflasyonist risklere yanıt olarak zorunlu bir önlemdir. Yeni Zelanda’da tüketici fiyatlarının Ekim-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,9 oranında arttığını ve bu artışın son otuz yılın en önemli artışı olduğunu hatırlayın. Bir önceki çeyreğe kıyasla, 2021’in 4. çeyreğinde fiyat artışı %4,9 hızlandı. Merkez bankası, orta vadede enflasyonu %2-3’lük hedef aralığında tutmayı hedefliyor ve bunun için ekonomik teşviklerin tamamen kaldırılması ve para politikasının Yeni Zelanda henüz COVID-19 salgınıyla karşı karşıya kalmadığı 2019 sonundaki değerlere normalleştirilmesi gerekiyor.

NZD/USD çifti için ek destek, ABD dolarının yavaş dinamikleri tarafından sağlanıyor. ABD imalat ve hizmet sektöründeki faaliyete ilişkin güçlü verilerin yayınlanmasına rağmen, trader’lar dolar almak için acele etmiyor ve Mart ayında yapılacak toplantıda Fed’in eylemleri hakkında daha fazla ayrıntı almaya çalışıyorlar. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, NZD/USD çiftinde 0.70 hedefli uzun pozisyonları tutmanızı öneririz.

NZD/USD BuyLimit 0.6760 TP 0.7000 SL 0.6700

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.