AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

OPEC+ petrol fiyatlarını destekleyecek!

16 Kasım 2021

WTI ham petrolü bir varil petrolün fiyatını 79.28$’a düşüren günlük kayıpları tamamen telafi ederek Pazartesi günkü işlem seansını 80.92$’dan tamamladı.

Petrol fiyatlarındaki artış, ABD hükümetin stratejik rezervleri satmaya başlama konusundaki muhtemel kararına ilişkin korkuları dizginlemeye devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin önümüzdeki günlerde stratejik rezervlerden petrol satma olasılığını düşünebileceğini hatırlayın. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Pazar günü yaptığı açıklamada, tatil öncesinde gaz fiyatlarının düşürülmesine yardımcı olmak için bu hareketin gerekli olduğunu belirtti. Önümüzdeki gününde kutlanacak Şükran Günü tatilde Amerikalıların aktif olarak arabalarını kullanmaları bekleniyor.

Petrol piyasası için olumsuz faktörler arasında, ABD’deki petrol üretiminin büyümesine ilişkin tahminler de sayılabilir. EIA’nın Pazartesi günü yayınlanan aylık raporu, Aralık ayında ABD’deki en büyük yedi şeyl sahasındaki üretimin günde 85 bin varil artarak günde 8.3 milyon varile çıkabileceğini belirtti. Buna ek olarak, petrol hizmetleri şirketi Baker Hughes, Cuma günü üst üste üçüncü haftadır ABD’deki aktif sondaj kulelerinin sayısında artış bildirdi.

Yukarıdaki haberlere rağmen, alıcıların piyasadaki konumları da güçlü. Yatırımcılar, ABD devlet rezervlerinden elde edilen petrol rezervlerinin bir kısmının satışının, özellikle kesintisiz talep ve bariz arz eksikliği bağlamında, fiyatta kısa bir süre için yalnızca yapay bir düşüşe yol açacağına inanıyor. Ayrıca, stratejik rezervlerin olası uygulanmasına ilişkin söylentiler, görünüşe göre, kilit OPEC katılımcıları üzerinde çok az etkiye sahipti. Suudi Arabistan ve Umman enerji bakanları hafta sonu yaptığı açıklamada, OPEC+ ittifakının üretimi her ay daha önce üzerinde anlaşmaya varılan günde 400 bin varilden fazla artırması gerekmediğini söyledi. Diğer bir deyişle, yıl sonuna kadar arz açığı sorununun yoğunlaşması petrol fiyatlarında daha fazla toparlanmayı destekleyecektir.

WTI BuyLimit 80.00 TP 83.00 SL 79.20


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.