AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol alacaklar dikkat! Petrol piyasası düşmeye mahkum!

15 Aralık 2021

Brent ham petrolü Perşembe günü varil başına 70.50 dolara yükselerek işlem seansını pozitif bölgede sonlandırdı. Fiyatlar, Ağustos 2021’den bu yana rekor düşük seviyelerden geri çekilmeyi başarmış olsa da, temel arka plan hâlâ satıcıların tarafında.

Dün yatırımcılar OPEC+ toplantısına odaklandı. Enerji anlaşması ülkeleri gelecek yılın başlarında planlanan üretim artışını sürdürmeye karar verdi. Özellikle, kartel ve müttefikleri daha önce üzerinde anlaşmaya varılan plana bağlı kalmaya ve Ocak ayında üretimi günde 400 bin varil artırmaya karar verdiler. Bu şekilde OPEC+, omikron varyantının yayılması bağlamında hidrokarbon talebine ilişkin beklentilerle ilgili artan endişeleri görmezden geldi.

Geçen hafta, epidemiyolojik arka planda bir sonraki kötüleşmenin yeni karantinalara ve yakıt tüketiminde kaçınılmaz bir düşüşe yol açması ihtimalinin artması nedeniyle Brent ham petrolünün fiyatı %1’den fazla düşüş gösterdi. Kasım ayında, Brent petrol fiyatları %21 düştü. Uzmanlar, yeni koronavirüs varyantının, bilinen aşılara dirençli olduğu ortaya çıkarsa, küresel petrol piyasasına günde 2.9 milyon varil talebe mal olabileceğini tahmin ediyor. Yeni kısıtlamalar uygulanırsa, beklenen toplam talep günde 98.6 milyon varilden günde 95.7 milyon varile düşürülebilir. Yeni corona türü hızla yayılmaya başlar ve enfeksiyon sayısında bir artışa yol açarsa, Aralık 2021’de petrol talebindeki düşüş günde 1,3 milyon varili aşarak günde 97.8 milyon varile ulaşabilir.

Bu sabah Alman makamları, COVID-19 vaka sayısındaki artışla bağlantılı olarak ek kısıtlamalar getirmeye karar verdi. Koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için spor, kültür ve diğer büyük ölçekli etkinliklere katılanların sayısı önemli ölçüde sınırlandırılacak. Ayrıca bu yıl da her yıl olduğu gibi yılbaşında gruplar halinde toplanmak yasak.

Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petrol piyasası daha fazla düşüş potansiyelini koruyor.

Brent SellStop 70.10 TP 67.00 SL 71.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.