AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol Fiyatları Düzeltme Hareketi Yapabilir

14 Ocak 2022

Brent petrolü Cuma günkü işlem seansı sırasında büyüyerek önceki gün yerel bir düzeltmeden toparlanıyor. Günün açılışından bu yana petrol %0.27 değer kazanıp 84.70$ civarında işlem görüyor.

Fiyatlar, ABD’deki petrol rezervleriyle ilgili son raporla desteklenmeye devam ediyor. Enerji Bilgi İdaresi’nden (EIA) Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, petrol stokları 4.6 milyon varil düştü. Düşüş, üst üste yedinci haftanın sonuçlarının ardından kaydedildi. S&P Global Platts tarafından yapılan ankette, stokların ortalama 1.6 milyon varil düştüğü varsayıldı ve Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günü 1.1 milyon varil düşüş bildirdi. Petrol stoklarındaki düşüşün, benzin stoklarındaki artışla kısmen dengelendiğini belirtmek gerekir. Özellikle Enerji Bilgi İdaresinden gelen bir rapor, raporlama haftasında benzin stoklarının 8 milyon varil arttığını, distilat stoklarının ise 2.5 milyon varil arttığını gösterdi. Petrol ürünleri stoklarındaki artış, insanların hareketliliğini kısıtlamaya devam eden omikron türünün etkisinden kaynaklanabilecek yerel Amerikan pazarında talepte önemli bir düşüşe işaret ediyor. ABD’nin son günlerde rekor sayıda koronavirüsle hastaneye yatış kaydettiği göz önüne alındığında, yakın gelecekte talepteki düşüş eğilimi ancak yoğunlaşarak petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir.

Brent’in diğer dinamikleri, doların ABD’den gelen bugünün makroekonomik verilerine tepkisine de bağlı olacak. Gün boyunca yatırımcıların dikkatine ABD’deki perakende satışlar, endüstriyel üretim ve Michigan Üniversitesi’nden tüketici güven endeksi verileri sunulacağını hatırlayın. Tahminlere göre yatırımcılar, Fed’in Mart toplantısının ardından önemli bir faiz artışı bekleyen yatırımcıların güvenini artırabilecek oldukça iyi raporlar bekliyor. Uzmanların beklentileri haklı çıkarsa, dolar haftanın yükseliş kapanışını bekliyor, bu da “siyah altın” fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.

Brent SellStop 83.60 TP 82.00 SL 84.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.