AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol Fiyatları Yükselecek Mi? Analistlerden Petrol Yorumu

23 Aralık 2021

Brent ham petrolü, Çarşamba günü %1.75 oranında değer kazanarak işlem seansını varil başına 75.50 dolardan bitirdi. Fiyatlar, ABD petrol stoklarında beklenenden daha önemli bir düşüşe işaret eden verilerle desteklendi.

Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) raporuna göre, raporlama haftasında ABD deposundaki petrol rezervleri 4.7 milyon varil azalarak 423.6 milyon varile geriledi. Wall Street Journal tarafından anket yapılan analistler, stokların önceki haftaya göre 2.6 milyon varil düştüğünü tahmin ediyor. NYMEX ile işlem gören petrolün tedarik edildiği Cushing, Oklahoma terminalindeki petrol rezervleri 1.5 milyon varil artarak 33.7 milyon varile ulaştı. Aynı dönemde petrol üretimi 100 bin varil azalarak günde 11.6 milyon varile geriledi. EIA’dan gelen veriler ayrıca benzin stoklarının 5.5 milyon varil artarak 224.1 milyon varile yükseldiğini gösterirken, analistler bu stokların sadece 100 bin varil artmasını bekliyorlardı. Benzin arzındaki önemli artış, omikron türünün yayılmasının Noel ve Yeni Yıl tatillerinde insanların hareketini zaten kısıtladığını gösteriyor. Durum değişmezse, piyasa katılımcıları, genellikle düşüş eğiliminin gelişmesine yol açan hidrokarbon talebinin düşmesinin sonuçlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Omicron türünün yayılması da petrol fiyatları için olumsuz bir faktör olmaya devam ediyor ve giderek daha fazla ülkeyi tekrarlanan kısıtlamalar getirmeye zorluyor. Daha önce, Alman hükümeti Yılbaşı toplantılarına en fazla 10 kişiyle kısıtlama getirdi. Benzer önlemler İskoçya, İrlanda, Portekiz, Hollanda ve Güney Kore’de de alınmıştır. WHO uzmanlarının son tahminlerine göre, omikron vaka sayısındaki artışın zirvesi Şubat 2022’de gerçekleşecek.

Petrolün diğer dinamikleri de dolara bağlı olacaktır. Dün açıklanan veriler, ABD 3. çeyrek GSYİH’sının yıllık bazda %2.1’lik büyüme tahminine karşı %2.3 büyüdüğünü gösterdi. Bugün, yatırımcılar dayanıklı mal siparişleri, kişisel gelir, giderler ve ilk işsizlik başvuruları hakkındaki raporlara odaklanacaklar. Tahminler göz önüne alındığında, dolar başka bir güçlü istatistik bloğu bekliyor. Bu senaryoda, ABD para birimindeki büyümenin yeniden başlaması petrol fiyatını olumsuz etkileyebilir.

Brent SellStop 74.50 TP 72.50 SL 75.20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.