AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol piyasası yine baskı altında!

15 Aralık 2021

Brent ham petrolü, perşembe günü işlem seansını varil başına 74 dolara gerileyerek bitirdi. Alıcıların daha da büyük bir toparlanma geliştirme girişimlerine rağmen, varil başına 75 dolarlık direnç, uygun temel destek olmadan üstesinden gelemeyecekleri ciddi bir engel haline geldi. Bugün, inisiyatif satıcıların tarafında olmaya devam ediyor ki bu tüm petrol piyasasının aşağı yönlü dinamiklerini sürdürme olasılığını artırıyor.

Omicron türünün ortaya çıkması nedeniyle dünyanın bazı bölgelerinde son zamanlarda uygulamaya konulan karantina kısıtlamaları, enerji talebi üzerinde baskı oluşturmuştur. Çarşamba günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın İngilizlere mümkünse uzaktan çalışmaya gitmelerini ve ayrıca halka açık yerlerde maske takmalarını tavsiye ettiğini hatırlayın. Danimarka ve Çin de koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için yeniden kısıtlamalar uyguladı. Yatırımcıların beklentileri Japon Sağlık Bakanlığı’ndan omikron türünün delta türünden 4.2 kat daha bulaşıcı olduğu yönündeki raporların ardından daha da kötüleşti.

Piyasa katılımcıları ayrıca ABD petrol rezervlerine ilişkin en son verileri analiz etmeye devam ediyor. Çarşamba günü, ABD Enerji Enerji Bilgi İdaresi, ticari petrol rezervlerinde haftalık 200 bin varil düşüş açıkladı. Böylece petrol rezervleri üst üste ikinci hafta azaldı. S&P Global Platts tarafından ankete katılan analistler, raporlama haftasında petrol rezervlerinde 1.2 milyon varil daha büyük bir düşüş öngördü. Aynı zamanda, benzin ve distilat stokları sırasıyla 3.9 milyon varil ve 2.7 milyon varil arttı.

Yeni COVID-19 türünün hızla yayılmasının yol açtığı yeni karantinalar nedeniyle talep düşüşü karşısında sabitlenen petrol arzındaki artış, fiyatlar üzerinde ek baskı oluşturuyor. Özellikle OPEC+ ülkelerinde Kasım ayında petrol üretimi günlük 500 bin varil arttı. Toplam üretim, 19 ayın en yüksek seviyesine karşılık gelen günlük 41.71 milyon varil oldu. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petrol satışları devam edebilir.

Brent SellStop 73.50 TP 70.00 SL 74.50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.