AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol Satın Alınır Mı?

19 Kasım 2021

Brent ham petrolü Cuma günü Asya seansında yükseliyor, önceki günkü toparlanma ivmesini geliştiriyor ve varil başına 81 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Perşembe günü fiyatlar Ekim ayının başından bu yana 79.27 dolardan minimum seviyelerini yeniledikten sonra büyümeye devam ediyor.

Daha önce, petrol satışları, yatırımcıların dünyanın önde gelen tüketicileri tarafından piyasaya ek hacimlerde petrolün teslimatı olasılığına ilişkin korkularının arka planında gerçekleşti. Reuters’e göre, ABD hükümeti şu anda Japonya, Güney Kore, Hindistan ve ÇHC ile görüşüyor ve fiyatlardaki artışı durdurmak için stratejik rezervlerinin bir kısmını ortaklaşa satma olasılığını tartışıyor. Şu anda belirli bir anlaşma yok, ancak Çinli ve Japon yetkililer bu tür önlemlerin ihtimalini duyurdular.

Piyasa katılımcıları, stratejik rezerv satma kararı alınsa bile, artan talep ve yetersiz arzın fiyatlar üzerindeki olumlu etkisini nötralize edemeyeceğinden, küresel hidrokarbon piyasası üzerinde minimum etkisinin olacağına inanıyor. Ayrıca ABD stratejik rezervleri kullanmaya karar verirse, OPEC+ her zaman üretimde daha yavaş bir artışla bunu etkisiz hale getirme fırsatına sahiptir. Enerji anlaşmasındaki katılımcıların bir sonraki toplantısının Aralık ayı başlarında gerçekleşeceğini hatırlayın.

Fiyatlar için ek destek, ABD’deki petrol rezervlerine ilişkin en son veriler tarafından sağlanmaktadır. Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) geçtiğimiz Çarşamba günü yayınladığı bir rapora göre, ABD petrol stokları geçen hafta beklenen 1.4 milyon varil artış yerine 2.1 milyon varil düşerken, benzin stokları 0.7 milyon varil, distilat stokları ise 0.8 milyon varil düştü. Hisse senetlerindeki bu tür değişim dinamikleri, ABD iç piyasasında talepte devam eden toparlanmanın bir başka teyidi oldu. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, petrolde uzun pozisyonları bir öncelik olmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde alıcılar inisiyatifi sürdürebilirse Brent, varil başına 85 dolar civarında büyümeyi hedefleyecek.

Brent BuyStop 81.20 TP 85.00 SL 80.20


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.