AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrolde Alım Mı Satım Mı Zamanı?

25 Ocak 2022

Brent ham petrolü, günün açılışından bu yana yaklaşık %2 kayıpla Pazartesi günü kırmızı bölgede işlem seansını tamamladı. Bugün petrol fiyatları düşüşle işlem görmeye devam ediyor ve varil başına 86$’a yakın konsolide oluyor.

Piyasadaki baskı, trader’ların risk alma konusundaki genel isteksizliğinden kaynaklandı ki bu da tüm riskli varlık kategorilerinin toplam satışına yol açtı. Emtia sektörü de bir istisna değildir. Finansal piyasalardaki panik, pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviyelerine gerileyen ABD borsasının çöküşünden kaynaklandı. Son kayıplar göz önüne alındığında, Ocak 2022, 2008’den bu yana küresel piyasalar için en kötü ay olabilir. Üç haftadan kısa bir süre içinde, küresel borsaların kapitalizasyonu 5 trilyon dolar çöktü. Dünya endekslerindeki aktif satışların, artan enflasyonist riskler ve küresel düzenleyicilerin tüketici fiyatlarındaki daha fazla büyümeyi sınırlamak için para politikasını sıkılaştırmaya yönelik potansiyel eylemleri arasında ekonomik toparlanmadaki yavaşlamaya yatırımcıların bir tepkisi olduğunu hatırlayın.

Aynı zamanda, Doğu Avrupa’da artan jeopolitik gerilimler ve Orta Doğu’daki kırılgan güvenlik durumu, petrol fiyatlarındaki risk primini haklı çıkarıyor. BAE yetkilileri arifesinde, ülkenin başkenti Abu Dabi yönünde ateşlenen iki balistik füzenin durdurulduğunu duyurdu. Husi isyancılar Orta Doğu’daki durumu daha da kötüleştirmekle suçlanıyor. Geçen hafta, İran destekli Husilerin Abu Dabi’deki petrol altyapı tesislerine yönelik saldırının sorumluluğunu üstlenmesinin ardından petrol fiyatları yükseldi. Birçok uzmana göre, bu haberler petrol piyasasının büyümesi için bir tetikleyici olma ihtimali düşük, çünkü küresel piyasaya tedarik tam olarak yapılmaya devam ediyor ve üretimde kesinti raporları yok.

Yarın, yatırımcıların odak noktası ABD Merkez Bankası’nın iki günlük toplantısının sonuçları olacak. ABD düzenleyicisinin şahin bir politikasında kalmayı tercih etmesi ve Mart ayında faiz artırımı açıklaması yapması durumunda, ABD’de büyüme dönemlerinde genellikle değeri düşen emtia varlıkları için söylenemeyecek kadar verimli bir seans yaşayacaktır. Bu arka plana karşı, petrolde kısa pozisyonlar bir öncelik olmaya devam ediyor.

Brent SellLimit 86.50 TP 84.00 SL 87.20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.