AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrolün Büyüme Şansı Çok Az!

17 Aralık 2021

Brent ham petrolü varil başına 74 dolar civarında konsolide olmaya devam ediyor ve yavaş bir düşüş trendi geliştiriyor. Fiyatlar üzerindeki baskı, yeni bir koronavirüs enfeksiyonu salgını bağlamında küresel bir ekonomik iyileşme beklentilerine yönelik korkulardan kaynaklanmaktadır.Yeni omicron türünün aktif olarak yayınlanması, hastalık vakalarının sayısındaki artış ve ayrıca tekrarlanan kısıtlayıcı önlemler, yatırımcıları hidrokarbonların fiyatlarını olumsuz etkileyen petrol talebindeki artışa ilişkin beklentilerini yeniden gözden geçirmesini zorluyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), omikron varyantının ortaya çıkması nedeniyle yeni koronavirüs vakalarının sayısında yakın bir artış konusunda uyardı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), omikron türünün önceki türlere göre daha hızlı yayıldığı ve semptomlar daha hafif olsa bile sağlık sistemlerine daha fazla yük bindirebileceği konusunda daha önce uyarmıştı.

Çarşamba günü, petrol fiyatları ABD’deki petrol rezervlerindeki değişikliklerle ilgili verilerin arka planına karşı yükseliyordu. Enerji Bilgi İdaresi’ın haftalık yayımlanan raporuna göre, 4-10 Aralık haftasında ABD petrol stokları 4.6 milyon varil azalarak Eylül ayından bu yana en önemli haftalık düşüşünü gösterdi. Aynı zamanda, raporlama dönemindeki benzin tüketimi, pandemi öncesi seviyeyi aşarak günlük 9.5 milyon varile yükseldi. Olumlu verilere rağmen, dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik durumla bağlantılı artan riskler göz önüne alındığında, alıcılar yeni uzun pozisyonlar açmak için acele etmemeye karar verdi.

Hâlâ güçlü dolar, petroldeki düşüş için ek bir faktör olmaya devam ediyor. ABD’de 39 yılın en yüksek enflasyonunun arka planına karşı, Çarşamba günü Fed, teşvik azaltma planını hızlandırmaya karar vererek, niceliksel genişleme programını Mart 2022’ye kadar tamamen bitirmek planlarını açıkladı. Ayrıca Fed liderlerinin tahminlerine göre gelecek yıl faiz oranlarını en az üç kat artıracaklar. Bu arka plana karşı, doların yeniden büyümeye başlaması çok yakın bir gelecek meselesidir. Yukarıdakiler göz önüne bulundurarak, petrol satışları devam edebilir.

Brent SellLimit 75.00 TP 72.20 SL 75.80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.