AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Pound baskı altında!

15 Aralık 2021

İngiliz para birimi Çarşamba günkü Asya seansı sırasında ABD doları karşısında değer kaybediyor ve son haftalardaki aşağı yönlü ivmeyi geliştirerek Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 1.3250’ye yakın işlem görüyor.

Sterlin üzerindeki baskı, yeni COVID-19 varyantıyla artan Birleşik Krallık enfeksiyonlarının ortasında yoğunlaştı ve piyasa katılımcılarının düzenleyicinin kilit faiz oranında daha erken bir artış duyurma kabiliyetini sorgulamasına neden oldu. Pazartesi günü, İngiltere’de omicron türüyle 336 yeni vakası doğrulandı, bu da Pazar gününe göre 90 daha fazla. Bozulan epidemiyolojik arka plan, trader’ları Brexit hakkındaki en son olumlu haberleri ve İngiliz ilaç üreticisi GlaxoSmithKline’ın oldukça iyimser yorumlarını görmezden gelmeye zorladı. İlaç devinin, ilaçlarının Sotrovimab’ın (COVID-19’a karşı aktif, deneysel bir çift etkili virüs nötralize edici monoklonal antikor) ön testler sırasında yeni bir koronavirüs enfeksiyonu varyasyonuna karşı mücadelede etkinlik gösterdiğini açıkladığını hatırlayın. Brexit durumuna gelince, The Telegraph’ın yorumlarına göre İngiltere, balıkçılık sorununu çözmek için Fransa’ya bir uzlaşma yolu sunmaya hazır. İngiliz kaynaklar, AB mahkemelerine daha fazla izin verilmesini sağlayacak başka bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti.

Güçlü dolar, ABD enflasyon verilerinin yayınlanmasından önce daha fazla toparlanma şansıyla sterlini aşağı çekmeye devam edecek. Tahminlere göre, Kasım ayında tüketici fiyat endeksi çok yılın en yüksek seviyesini ulaşarak %6.7’yi aştı. Beklentiler karşılanırsa, Amerikan düzenleyicisi önümüzdeki Çarşamba günü yapacağı toplantıda niceliksel genişleme programının kısıntısını hızlandırabilir ve tahvil geri alımlarının hacmini 30 milyar dolar daha ayarlayabilir. Bu kararın ABD’de uzun yıllar sonra ilk faiz artışını yakınlaştıracağı düşünüldüğünde, doların pozisyonunu güçlendirebilecek olması sterlin dinamiklerini olumsuz etkileyecek. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, GBP/USD çifti hâlâ 1.31’e doğru aşağı yönlü potansiyeli koruyor.

GBP/USD SellLimit 1.3260 TP 1.31 SL 1.3310

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.