AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

S&P500 Endeksi Haftayı Nasıl Kapatacak?

15 Aralık 2021

Amerikan borsaları üst üste üçüncü gün düşüşte. Bu süre zarfında, S&P500 endeksi %2’den fazla kaybederek 4632 puana geldi.

Sonuçları bu gece özetlenecek olan Fed toplantısı yatırımcıların odak noktasıdır. ABD merkez bankasının tahvil alımlarının yavaşlamasını hızlandırması ve 2022’nin ortalarında önemli bir faiz artırımı olasılığının sinyalini vermesi bekleniyor. Amerikan düzenleyici, önemli ölçüde artan enflasyonist risklere yanıt vermek zorunda kalacak. Cuma günü yayınlanan verilere göre, Kasım ayında genel TÜFE 1982’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve çekirdek TÜFE 1991 ortasından bu yana en keskin artışı kaydetti. Uzmanların beklentilerinin haklı çıkması ve Fed’in ekonomik teşvik programları kesmesi durumunda, Amerikan borsası yalnızca artan bir oynaklık dönemiyle değil, aynı zamanda S&P500 endeksinin kaybedebileceği potansiyel bir çöküşle de karşı karşıya kalacak. Mart 2020’den bu yana devam eden hisse senedi endekslerindeki yükseliş rallisinin, aşamalı olarak sona ermek üzere olan Fed’in benzeri görülmemiş bir teşvikinin sonucu olduğunu hatırlayın. Ucuz likidite olmadan, yatırımcılar sermayeyi ABD tahvilleri gibi daha az riskli varlıklara yönlendirmeye başlayabilirler.

S&P500 endeksi üzerindeki ek baskı, dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik durum tarafından uygulanmaya devam edecektir. Yeni koronavirüs türünün küresel ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilemesi muhtemeldir. Bir yandan bazı ülkeler yayılmasını kontrol altına almak için kısıtlayıcı önlemler alırken, diğer yandan işgücü kıtlığı süresini uzatmak ve enflasyonu tetikleyen arz sorunları ile tehdit ediyor. Yeni corona varyantının en yüksek yayılma oranları, vakalardaki günlük artışın 50 bini geçtiği İngiltere’de kaydedildi. Daha önce İngiltere, omicron koronavirüs türünden ilk hastanın hayatını kaybettiğini bildirdi. Önümüzdeki günlerde durum düzelmezse, İngiliz makamları ülke çapında bir karantina uygulamak zorunda kalacak. Benzer risklerin artık dünyanın diğer bölgeleri için de tipik olduğu düşünüldüğünde, küresel ekonomik büyümede yavaşlama ihtimalinin hisse senedi endekslerinin pozitif dinamiklerine açık bir şekilde katkı sağlamadığı görülüyor. Bu arka plana karşı, S&P500’deki kısa pozisyonlar daha verimli görünüyor.

S&P500 SellLimit 4650 TP 4500 SL 4690

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.