AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

S&P500 Endeksinde Yön Değişti mi?

17 Şubat 2022

ABD borsası için 2022, Aralık 2021’deki yüksek yatırımcı değerlemelerinin yerini yaklaşan ABD faiz oranı artışlarına ve yavaşlayan şirket kârlarına dayalı bir yeniden fiyatlandırmaya bırakmasıyla düşük başladı. Ocak 2022’de ABD ile Rusya arasında artan gerilimler nedeniyle jeopolitik riskler de arttı.

Birçok yatırımcı olumsuz dinamiklerin Şubat ayında devam etmesini bekliyordu, ancak yeni ay olumlu bir noktayla başladı. Şimdi borsalarda bir ralli izliyoruz, S&P500 endeksi ise son zamanlardaki kayıplarının bir kısmını şimdiden geri kazandı.

Mevcut büyümenin sebebi nedir? Büyük olasılıkla, Fed başkanının yorumlarından sonra yaşanan şok yavaş yavaş geçti. Ayrıca yatırımcılar, küresel ekonominin hem ABD’de hem de dünyadaki diğer ekonomilerde önümüzdeki parasal sıkılaştırma döngüsünü kolaylaştıracak kadar güçlü bir şekilde 2022’de toparlanmaya devam etmesini bekliyor. Washington ile Moskova ve Moskova ile Kiev arasındaki çatışmanın daha fazla tırmanmaması, yatırımcıların barışçıl bir sonuç ummalarına ve alımlara geri dönmelerine izin verdi.

Önümüzdeki hafta, yatırımcıların odak noktası İngiliz düzenleyici ve ECB toplantılarının yanı sıra Ocak ayı ABD işgücü piyasası verileri olacak. Piyasadaki daha fazla hareketi belirleyecek olan bu olaylardır. S&P500’e gelince, yukarı yönlü momentumun devam etmesini bekliyoruz ve önümüzdeki haftalarda endeks sadece tüm kayıplarını geri almakla kalmayacak, aynı zamanda daha da yükselecek. Endeks, 4.500$’ın üzerinde sabitlendikten sonra, önce 4.700$ seviyesine ve ardından 4.900$’a doğru büyüyeceğine bekliyoruz.