AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

S&P500 Yeni Zirveleri Test Ediyor!

28 Aralık 2021

Amerikan borsası, Noel ve Yılbaşı tatillerinde devam eden iyimser havayı yansıtarak Pazartesi günkü işlem seansı sırasında keskin bir şekilde yükseldi. S&P500 endeksi %1.3 toparlanarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4783 puana ulaştı.

Yılın son beş oturumunun ve yenisinin ilk iki oturumunun geleneksel “Noel rallisi” dönemini temsil ettiğini hatırlatalım. Bu genellikle hafif fakat istikrarlı bir ralli olup, ortalama %1.3 ve zamanın yaklaşık %80’inde meydana gelir. Böylece bu yıl ABD’li yatırımcılar tatil oynaklığı oranını bu dönem için planlanandan daha erken karşıladılar.

Piyasa duyarlılığındaki iyileşmenin nedeni, koronavirüsün omikron türünün oluşturduğu risklerin daha önce düşünüldüğü kadar ciddi olmayabileceği görüşü olabilir. Son günlerde piyasaların, omikron türünün hızla yayılması ve başka bir enfeksiyon salgınının ekonomik sonuçlarıyla ilgili endişelerden dolayı baskı altında olduğunu belirtmekte fayda var. Şimdi, bazı yatırımcılar bu sorunun bazı ülkelerde aşılar ve destekleyici aşılama programlarıyla hafifletilmesini bekliyor. Ancak omikron’un küresel ekonomi üzerindeki gerçek etkisi hakkında nesnel sonuçlar çıkarmak için henüz çok erken. DSÖ uzmanları daha önce, yeni varyantının yayılmasının gerçek ölçeğinin ancak Yılbaşı tatillerinden sonra fark edilebileceği konusunda uyardı. O zamana kadar, hisse senedi endekslerindeki uzun pozisyonlar büyük temel risklerle ilişkilidir.

Bugün yatırımcılar, düşük likidite ve boş bir ekonomik takvim hakim olduğu piyasada işlem yapmaya devam edecek. Dünyanın farklı bölgelerindeki vaka sayısındaki artış için yeni anti-kayıtlarla ilgili herhangi bir haber, düzeltme dinamiklerini iyi bir şekilde tetikleyebilir. Bu senaryo, aynı zamanda, kilit faiz oranında yakın bir artış beklentisini devreye sokmaya devam eden ABD dolarının yerel olarak güçlenmesiyle de destekleniyor.

S&P500 SellStop 4750 TP 4600 SL 4790


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.