AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

EUR/USD, USD/JPY ve XAU/USD Analizi

14 Şubat 2022

EUR/USD: ABD Ekonomik Analiz Bürosu Perşembe günü, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen yıllık enflasyonun Ocak ayında %7,5 ile kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Bu baskı, %7.2’lik piyasa beklentisini aştı ve ABD Hazine tahvil getirilerini artırırken doların rakiplerinden daha iyi performans göstermesine izin verdi. Ek olarak, St Louis Fed Başkanı James Bullard, yüksek enflasyon konusundaki endişelerini dile getirerek Mart ayında 50 baz puan (bps) faiz artırımını destekleyeceğini söyledi. ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri düştü, bu da piyasaların hafta sonu öncesinde riskten kaçınmaya devam etmesi durumunda doların gücünü koruyabileceğini gösteriyor.


BUY LIMIT 1.1329/TP 1.1406/SL 1.1295

 

USD/JPY: USD/JPY paritesi Pazartesi günü Tokyo açılışının ilk saatinde 115.40 civarında kaldı. Parite, Fed’in faiz artırımı endişelerini hafifletmesi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ilişkin artan korkularla birlikte getirilerin düşmesiyle Cuma günü Ocak ortasından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Bununla birlikte, en son hamleler, piyasanın hareketsizliği ve önemli sürümlerden önce hafif bir takvim ile bağlantılı olabilir. Cuma günü, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yakın bir askeri saldırısıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Sadece ABD Başkanı Biden değil, İngiltere ve Euro bölgesi liderleri de çok tartışılan jeopolitik olay için endişe verici sinyaller verdi. İleriye dönük olarak, Pazartesi günü hafif bir takvimle Rusya ve enflasyonla ilgili manşetler USD/JPY yatırımcılarını eğlendirebilir. Ancak Salı günkü 4. Çeyrek GSYİH ve Çarşamba günkü Fed Dakikaları, yatırımcıların net yön izlemesi için önemli olacak.


BUY STOP 115.66/TP 116.20/SL 115.10

 

XAU/USD: ABD’den Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal edebileceğine dair uyarılar arasında yatırımcılar güvenlik arayışında olduğu için sarı metal 3 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Moskova işgal planlarını reddediyor, Ukrayna ise yakınlarında 100.000’den fazla askerin konuşlanmış olmasına rağmen Batı’yı “histeri” ile suçluyor. Bununla birlikte, TD Securities analistleri, “Sürekli bir alıcı akışı olmadan, altın fiyatlarının Fed’deki şahin bir rejimin ortasında gerçek oranlarda önemli bir artışa yenik düşmesi muhtemel” dedi. Altın yatırımcıları Rusya-Ukrayna hikayesi ve kısa vadeli yön için Fed’in faiz artırımı endişeleri hakkında daha fazla ipucu bekleyebilir. Sonuç olarak, bu haftanın Fed Tutanakları, yeni bir ivme için jeopolitika göz kulak olurken izlenmesi gereken çok önemli bir olay olacak.


BUY STOP 1860.20/TP 1875.90/SL 1855.20