AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

USD/JPY, GBP/USD ve Altın Analizi

20 Aralık 2021

USD/JPY: USD/JPY paritesi Pazartesi günü Asya seansı sırasında 113.50 seviyesinde gün içi dip seviyesini vurdu. Parite, Omicron koronavirüs varyantının yanı sıra Fed’in konvansiyonel ve faiz artırımı çağrıları arasında ABD Hazine tahvilleri ve hisse senedi vadeli işlemlerinin yönlendirdiği piyasadaki riskten kaçış havasından etkileniyor. Omicron enfeksiyonları Batı’da, özellikle Avrupa ve Birleşik Krallık’ta ani bir artış gösteriyor ve bu da, yaklaşan Noel tatilleri nedeniyle ekonomiyi önceki kısıtlamalardan daha fazla etkileyebilecek daha fazla faaliyet kısıtlaması gerektiriyor. Birleşik Krallık, covid vakalarında %52’lik bir artış bildirirken, Kıdemli ABD Tıp Uzmanı Anthony Fauci, virüsün yayılmasını frenlemek için daha fazla önlem almaktan korkuyor. Ayrıca yıl sonu tatil önlemleri USD/JPY hareketlerini kısıtlayabilir. Bununla birlikte, risk katalizörleri muhtemelen bu ve gelecek hafta yatırımcılarına fırsat sağlayacaktır.


SELL 113.55/TP 112.45/SL 114.00

 

GBP/USD: GBP/USD ise, Asya seansının erken saatlerinde 1.3233’te düşük seviyeye ulaşarak düşüş dinamiği gösteriyor. İngiltere’de yayılan koronavirüs endişeleri ve Brexit güncellemeleri, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımına rağmen sterlin/dolar yatırımcılarını baskılayabilir. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımının enflasyon baskısını ve İngiltere ekonomisinin temel gücünü yansıttığını da belirtmekte fayda var. Ancak, Fed tarafından yakın zamanda yenilenen Fed’in faiz artırımına ilişkin yeni görüşmeler büyük ilgi görmekte ve GBP/USD fiyatları üzerinde baskı oluşturmaktadır. Şimdiden bu öngörüde bulunabiliriz: önemli olayların olmaması GBP/USD yatırımcılarını yeni fırsatlar için risk katalizörlerine doğru itiyor.


SELL 1.3230/TP 1.3150/SL 1.3275

 

Altın: Altın fiyatları, Pazartesi günü Asya seansı sırasında 1.800$’a dönerken Kasım başından beri en büyük haftalık kazancını korumakta zorlanıyor. ABD dolarının zayıflaması ve merkez bankasının hareketleri, trader’ları altın gibi geleneksel güvenli liman varlıklarını almaya zorlarken, aynı zamanda onları ek risk iştahına itiyor ve metal fiyatlarını etkiliyor. Riskli ruh halinin ana katalizörleri arasında ABD Başkanı Joe Biden’in milyarlarca dolarlık yardım paketine ilişkin hayal kırıklıkları ve çoğunlukla Güney Afrika varyantıyla bağlantılı olan koronavirüs enfeksiyon korkularındaki sıçrama yer alıyor. FED’in faiz artırımına ilişkin yeni görüşmeler de riskten kaçış havasına katkıda bulunabilir. Önemli verilerin eksikliği göz önüne alındığında, altın fiyatlarının risk katalizörlerine bağlı olması muhtemeldir ve riskten kaçış havası boğalara meydan okuyabilir.


BUY 1800.00/TP 1812.00/SL 1795.00

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.