AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

USD/CAD: Aşağı Yönlü Potansiyel Hâlâ Mevcut!

18 Ocak 2022

Kanada doları, Salı günkü Asya seansında ABD doları karşısında Aralık sonunda başlayan toparlanma ivmesinin üzerine yükseldi. Geçtiğimiz üç hafta içinde USD/CAD paritesi 400 puan düştü ve Salı sabahı fiyatlanmaya devam ettiği 1.25’te Kasım’ın en düşük seviyelerine geriledi.

Piyasa katılımcıları, doların yerel olarak değer kaybetmesi, petrol piyasasındaki büyüme ve Kanada Merkez Bankası’nın ulusal para politikasını sıkılaştırma beklentileri karşısında Kanada dolarına ilgi gösteriyor. Yarın trader’ların dikkati tüketici fiyatlarına ilişkin Aralık ayı verilerine sunulacak. Kasım ayında Kanada’da enflasyon %4.7’ye ulaştı ve Aralık ayında analistler büyüme eğiliminin yıllık bazda %4.8’e kadar devam edeceğini tahmin ediyor. Beklentiler gerçekleşirse, Kanada düzenleyicisi, kilit faiz oranını yükseltme hızının yanı sıra teşvikleri azaltma sürecini de hızlandırabilir. Bu senaryoda, Kanada doları birkaç ayın yeni zirvelerini bekliyor olacak.

Aksine Amerikan para birimi, geçen hafta yayınlanan bir dizi başarısız raporun ardından alıcılarla giderek daha az ilgileniyor. Özellikle Cuma günü açıklanan veriler, ABD’de perakende satışların Aralık ayında Kasım ayına göre %1.9 düştüğünü, %0.1’lik bir düşüş beklendiğini gösterdi. Aralık ayında tüketici faaliyetinin 10 ayın en düşük seviyesi olduğunu belirtmek gerekir. Sanayi üretimi %0.2 büyüme tahminine karşı %0.1 azaldı.

Kanada ekonomisinin ana ihracat kaynağı olan petrolün devam eden büyümesi, Kanada dolarının güçlenmesinde de bir faktör olmaya devam ediyor. “Siyah altın” alıntılarına destek, Yemenli isyancıların devlet petrol grubu Adnoc’un uluslararası havaalanına ve depolama tesislerine insansız hava araçları yardımıyla saldırdığına dair haberlerle sağlandı. Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin artması, yatırımcıları küresel pazara petrol arzında kesinti riskine karşı fiyatlamaya başlamaya zorladı. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, USD/CAD paritesi daha fazla düşüş potansiyelini koruyor.

USD/CAD SellLimit 1.2525 TP 1.2350 SL 1.2580

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.