AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

USD/JPY Paritesi Düşüşe Devam Edecek Mi?

23 Kasım 2021

Salı günü Asya seansında ABD doları Japon yeni karşısında düşerek çok yılın en yüksek seviyesi 115.14’ü yeniledikten sonra düzelmeye devam ediyor. Temel desteğin hala dolar alıcıları tarafında olduğu düşünülürse USD/JPY paritesindeki düşüşün uzun sürmesi pek olası görünmüyor.

Daha önce olduğu gibi, dolar, enflasyon, sanayi üretimi ve perakende satışlara ilişkin en son verilerin açıklanmasından sonra olasılığı önemli ölçüde artan ulusal para politikasının daha erken sıkılaştırılması beklentisiyle desteklenmeye devam edecek. Fed yetkilileri Richard Clarida, Christopher Waller ve James Bullard, 14-15 Aralık toplantısında merkez bankasının tahvil alım aşamasını hızlandırmayı düşünebileceğinin sinyallerini verdiler. Faiz artırımının ne zaman yapılacağı sorusu hala yanıtsız, ancak görünen o ki, faizin gelecek yıl artma olasılığı da giderek artıyor. Piyasa katılımcıları, doların Japon yeni, euro ve İsviçre frangı gibi düşük getirili para birimleri karşısında güçlü kalacağına ve bunun ilgili ülkelerin para politikalarının daha fazla farklılaşmasıyla kolaylaştırılacağına inanıyor. ABD ekonomisinde avro bölgesi ve Japonya’ya kıyasla daha güçlü büyüme, Fed’i tüketici fiyat endeksinde daha fazla artış olmasını önlemek için proaktif adımlar atmaya itecek.

Bir gün önce, ABD Başkanı Joe Biden’in Jerome Powell’ı FRS başkanlığı için bir dönem ve Lael Brainard’ı vekilliği için teklif etmesinin ardından dolar konumunu güçlendirdi. Bu, merkez bankasının liderliğinde ve Powell’ın değiştirilmesi durumunda beklenenden daha sıkı politikalara olan eğiliminde bir süreklilik sinyali gönderdi.

Bugün yatırımcılar, imalat ve hizmet sektörlerinde ABD’deki ticari faaliyet düzeyine ilişkin Markit’ten istatistiklerin yayınlanmasını bekliyor. Analistler, USD/JPY paritesi için ek destek sağlaması gereken endekslerin büyümesini öngörüyor. Veriler hayal kırıklığına uğratmazsa, dolar günün sonuna kadar yükseliş eğilimine devam edebilecek.

USD/JPY BuyLimit 114.20 TP 115.50 SL 113.80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.