WTI Petrol 100 Dolar Olur Mu?

Petrol fiyatları Perşembe günü işlem seansı sırasında yükselerek Pazartesi günkü düşüşü tamamen dengeledi. WTI ham petrolü gün içinde %2.1 değer kazanarak 71.70 dolara toparlandı.

Petrol piyasası, piyasa duyarlılığının artmasıyla birlikte destek aldı. Yatırımcılar, delta koronavirüsün yayılması ve bunun enerji talebi üzerindeki etkisiyle ilişkili risklerden kaçınmayı tercih etti. Uzmanlar, devam eden aşı kampanyalarının, küresel ekonominin yeni karantina önlemleri ve ekonomik kısıtlamalarla karşı karşıya kalmayacağının garantisi olduğunu tahmin ediyor. Bu arka plana karşı, piyasa katılımcıları yeniden küresel ekonomik büyüme beklentilerine ve ayrıca OPEC+ ülkelerinin arz ve talep arasındaki dengeyi korumaya devam etme niyetlerine odaklandı.

Geçen hafta, OPEC+ üyeleri, Ağustos’tan Aralık’a kadar petrol üretiminin aylık 400 bin varil artırılması konusunda anlaştı. Böylece yıl sonuna kadar petrol ittifakından sağlanan toplam petrol arzı sadece 2 milyon varil artarken, petrol talebi günde 3 milyon varilden fazla artabilir. Enerji paktı katılımcıları, 2020 yılında kabul edilen üretim kesintilerine ilişkin kısıtlamaları yumuşatarak, yalnızca artan talebi karşılamaya çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda fiyatların düşmesini de önlemeyi amaçlıyor. Ayrıca Barclays analistleri, OPEC+ ülkelerindeki mevcut son derece yavaş üretim büyüme oranları ile WTI fiyatların 100 dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Zayıflayan dolar petrol fiyatlarına ek destek sağlayabilir. ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, ABD’de işsizlik maaşı için ilk başvuru sayısı 51 bin artarak 419 bine ulaştı. Ekonomistler, pandemi sırasında başvuruların en düşük seviyelerine düşmesini bekliyorlardı. Fed’in bir sonraki toplantısı önümüzdeki hafta yapılacak. Düzenleyicinin yumuşak ifadesini kullanmayı tercih etmesi durumunda dolar üzerindeki baskı artabilir. Bu da petrol fiyatlarının daha da yükselmesine yol açacak.

WTI BuyStop 72.50 TP 78.50 SL 71.00

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.

AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

Android için yatırım uygulaması

IOS için yatırım uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri