AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Yatırımcılar neden dolar alıyor?

17 Kasım 2021

Dolar endeksi (DXY) Çarşamba günü işlem seansı sırasında yükselerek enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından geçen hafta oluşan toparlanma ivmesini geliştirmeye devam ediyor.

Dolar, ABD’den gelen güçlü istatistiklerle desteklendi. Salı günü açıklanan verilere göre, ABD perakende satışları Ekim ayında %1.7 arttı. The Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler, büyümenin yüzde 1.5 olacağını tahmin ediyordu. Bu rapor, ekonominin temel itici gücü olan tüketicilerin, artan enflasyon nedeniyle alışverişten vazgeçmediğine işaret ediyor. Aynı zamanda, ABD’de Ekim ayında sanayi üretimi %1.6 artarken, The Wall Street Journal tarafından anket yapılan analistler %0.8 büyüme bekliyordu.

Sanayi üretimindeki artışla birleşen güçlü tüketici faaliyeti göstergeleri, Fed kursunun daha sıkı bir para politikasına doğru yeniden yönlendirilme olasılığını artırdı. Piyasa katılımcıları, Fed’in ulusal niceliksel genişleme programını tamamlamasının hemen ardından, 2022 ortalarında karar verilebilecek olan kilit faiz oranındaki ilk artış için fiyatları daha yoğun bir şekilde belirlemeye başladılar. Biden’ın ABD’de uzun zamandır beklenen 1 trilyon dolarlık altyapı yatırım paketini imzalamasıyla dolar da güçlendi. Yatırımcılar, böyle bir paketinin tüketici fiyatlarındaki artışın bir başka kaynağı olacağına ve bir yıldan kısa bir süre içinde enflasyonu %0.3-0.5 oranında artıracağına inanıyor. Bu beklentiler gerçekleşirse, Amerikan düzenleyicisinin para politikasını normalleştirmek için başka bir nedeni olacak.

Yatırımcıların odak noktası ayrıca Fed liderliğindeki olası personel değişiklikleri üzerinde olmaya devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden Salı günü medya temsilcilerine hafta sonuna kadar Fed başkanlığı için bir adaya karar verebileceğini ima etti. Biden, görevi Şubat ayında sona erecek olan Jerome Powell’ı Fed Başkanı olarak tutmayı veya yerine Lael Brainard’ı getirmeyi düşünüyor. Devam eden belirsizlik, dolara olan talebi daha da artırıyor.

DXY BuyLimit 95.70 TP 96.50 SL 95.40


Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.